Rychlý průběh sametové revoluce byl podle Kusého překvapením

11.11.2014 11:18 | Zprávy

Za překvapivé označil slovenský disident a signatář Charty 77 Miroslav Kusý rychlé prosazení požadavků protikomunistických aktivistů po vypuknutí sametové revoluce v Československu v roce 1989. Revoluce podle něj splnila svůj účel, upozornil ovšem, že na Slovensku se nepodařilo vybudovat občanskou společnost.

Rychlý průběh sametové revoluce byl podle Kusého překvapením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

„Ta rychlost byla překvapením. Zvláště, že tak rychle padl princip vedoucí úlohy (komunistické) strany. Věděli jsme ale, že v okolních zemích to už mají za sebou," řekl ČTK Kusý, který byl po pádu komunistického režimu jmenován šéfem Federálního úřadu pro tisk a informace a který také působil v hnutí Veřejnost proti násilí, což byla obdoba českého Občanského fóra.

Za rozhodující pro další vývoj Československa po vypuknutí sametové revoluce označil podporu veřejnosti protikomunistickému hnutí. „Radikalizace (požadavků) probíhala z hodiny na hodinu. Vyústilo to v požadavek odstranění vedoucí úlohy komunistické strany, což byl slovenský požadavek. Až po nás ho přijalo Občanské fórum," tvrdil Kusý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: dkr, čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

finance

Pane ministře, můžete prosím uvést o kolik jste zvýšil plat pracovníkům SSZ za dobu Vašeho působení? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nájmy dál letí nahoru. Někde i o tisíce

10:18 Nájmy dál letí nahoru. Někde i o tisíce

V některých městech ceny nájmů v poslední době drasticky vystřelily a zejména v Brně nájemníci nevěř…