S kauzou „Zeman a kalašnikov“ to mohlo být úplně jinak, než prezident tvrdí. Na Primě to naznačil ministr Stropnický

31.01.2016 12:53

O posledním kontroverzním výroku prezidenta Miloše Zemana, o příštích prezidentských volbách, o migrační krizi i o chystané ústavní stížnosti pravicové opozice na způsob přijímání zákona o elektronické evidenci tržeb se dnes diskutovalo v pořadu Partie na televizi Prima. S moderátorkou debatovali ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

S kauzou „Zeman a kalašnikov“ to mohlo být úplně jinak, než prezident tvrdí. Na Primě to naznačil ministr Stropnický
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Dotaz studentky mi přišel jako zinscenovaný

Stropnický zpochybnil už samotný dotaz studentky, při jehož zodpovídání se prezident kontroverzního výroku, v němž dal do spojitosti „zbavení se premiéra“ a kalašnikov, dopustil. Ministr obrany uvedl, že dotaz studentky „ukazoval všechny znaky inscenování“. „Mně způsob jejího dotazu přišel hodně zvláštní,“ podotkl.

Ženíšek uvedl, že kdyby Poslanecká sněmovna prezidentův výrok odsoudila, vyslala by tím jasný signál. „Není to poprvé, co nějaký Zemanův pokus o vtip je na všech světových serverech,“ posteskl si s tím, že Zeman dělá ostudu celé ČR.

Debatovalo se i o následném prezidentově výroku, kdy řekl, že Sobotka je špatný politik a škodí ČSSD.

Stropnický si myslí, že konflikt prezidenta a premiéra se hodně nese v osobní rovině. „Jejich vztah má nějakou historii, křivdy,“ poznamenal s tím, že při setkáních ohledně zahraniční politiky nedochází k prudkým názorovým střetům. „Někdy se dohadujeme o slovíčko sem slovíčko tam. Osobní rovina je nešťastná, když se ji daří zkrotit, určitě je to ku prospěchu,“ řekl.

Svou kandidaturou na prezidenta se nezabývám

Moderátorka připomněla, že šéf ANO Andrej Babiš v létě řekl, že Stropnický by byl dobrým kandidátem ANO na prezidenta. „Zabýváte se tím?“ zeptala se. Stropnický reagoval, že se svou případnou prezidentskou kandidaturou nezabývá, protože „je spousta času“ a také protože „vzduchem už létá spousta jmen“. Na pořadu dne jsou krajské a senátní volby.

Ženíšek řekl, že je odpovědností všech demokratických stran, které si nepřejí aby byl dál prezidentem Zeman, nabídnout veřejnosti společného kandidáta. Sám se domnívá, že Zeman bude kandidovat znova.

Na otázku, zda by mohla před volbami nastat symbióza prezidenta s ANO, Stropnický poukázal na to, že prezident bude na sklonku svého mandátu jmenovat premiéra, takže „nějakou roli to asi hrát bude“.

Merkelové klesá podpora a ona to musí reflektovat

V diskusi se nemohla pominout ani migrační krize, především nejnovější prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, která řekla, že uprchlíci se budou muset po skončení války vrátit z Německa zpět do svých zemí. Podle Stropnického je to reakce na to, že se situace ubírá směrem, který dříve západní politici neodhadli. „Merkelové v průzkumech klesá podpora a ona to musí reflektovat,“ uvedl.

Na otázku, zda je reálné, aby se migranti po válce opravdu vrátili domů Stropnický připustil, že „to bude velký problém“.

Ženíšek k tomu podotkl, že to opravdu snadné nebude a že taková slova měla zaznít už na začátku. „Nedaří se ani současná návratová politika, aby fungovala v praxi. Nedovedu si představit, že tu někdo bude žít deset let a bude mít děti a pak se jim řekne, vracíte se do Sýrie,“ řekl Ženíšek.

Velký posun je už to, že se netvrdí, že Evropa vše zvládne

Moderátorku také zajímalo, co se stane, až Rakousko naplní svůj limit pro uprchlíky pro letošní rok, což se zřejmě stane již na jaře. „Asi zavře hranice,“ připustil Stropnický.

Ženíšek nemá strach z toho, že Evropa nenajde řešení migrační krize. Připustil ale, že Evropě vše trvá dlouho. Za pokrok považuje už to, že se pravdivě popsal stav a už se netvrdí, že „Evropa vše zvládne“. „Pro občany je to málo, ale já to vnímám jako velký posun,“ řekl.

Vnější schengenskou hranici by měla chránit policie, a ne armáda

Zeman uvedl, že Schengen by měla chránit armáda, evropská pohraniční stráž je podle něj komická. S tím Stropnický nesouhlasí v tom smyslu, že by vnější schengenskou hranici měla chránit armáda. Strážit hranici je podle něj úkol policie, ovšem Zemanovu kritiku nízkého počtu evropských pohraničníků, kterých by mělo být asi 1500, považuje za oprávněnou.

Diskutovalo se také o tom, že vládní koalici se podařilo prosadit pevné datum, kdy se bude hlasovat o elektronické evidenci tržeb. Oba politici zopakovali již známé argumenty pro i proti tak ráznému ukončení debaty o zmíněném zákonu. Ženíšek přiznal, že ústavní stížnost, kterou prý bude ohledně EET podávat ODS spolu s TOP 09, ještě napsána není.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tuhne krev v žilách: Případy využití dětí v politice. A čerstvý důkaz, že to prý dělá TOP 09

11:13 Tuhne krev v žilách: Případy využití dětí v politice. A čerstvý důkaz, že to prý dělá TOP 09

Dopisy dětí z padesátých let, které se tehdy vyjadřovaly k tehdejšímu politickému režimu, sdílel na …