S kouřením je to ve světě trochu jinak, než nám tvrdí. Zde je několik příkladů

13.06.2016 17:43 | Zprávy

Politická krize u nás pokračuje, vládní představitelé se obviňují z porušení koaličních dohod, hrozí pád vlády, vše při starém, jen důvody se mění. Nejprve to byl bezvýznamný a podle mnoha názorů zbytečný zákon o zákazu kouření, který se nepodařilo protlačit sněmovnou, potom úvodní dohadování o státním rozpočtu a peníze pro jednotlivé ministry a nyní takzvaná reforma policie.

S kouřením je to ve světě trochu jinak, než nám tvrdí. Zde je několik příkladů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Zatímco o hádkách a vyhrožování mezi jednotlivými politiky ví veřejnost téměř úplně všechno, jen minimálně se probírají samotné věcné problémy. Politici o tom nechtějí z různých důvodů mluvit. Jak to bude s policií po chystané reformě, jaké jsou skutečné priority české vlády při rozdělování peněz v rozpočtu a jak jsme na tom doopravdy s kouřením v porovnání s Evropou?

Začínáme s tím nejméně důležitým, ale veřejností snad nejvíce sledovaným politickým problémem, který hrozil a hrozí rozpadem vlády, a to připravovaným široce pojatým, nekompromisním a nejpřísnějším protikuřáckým zákonem v Evropě.

Dnes už snad nikdo nepochybuje o tom, že kouření škodí zdraví a že by stát měl udělat maximum proto, aby s kouřením nezačínali hlavně mladí lidé. Ale má připravený protikuřácký zákon ministerstva zdravotnictví alespoň minimální ambice mládež, a to už od školních let, varovat před kouřením, ukazovat jí vhodnou formou, že tento zlozvyk je nemoderní a pro jejich zdraví škodlivý. Nemá! Zákazy, kterými se to v návrhu jen hemží, to nahradit nemohou. Stejně tak nemohou zbavit tohoto škodlivého návyku ani dospělé kuřáky. Mnozí se snaží přestat kouřit, ale co s nimi, když se jim to nedaří? Vyloučit je ze společnosti, jak se to snaží zastánci nového českého protikuřáckého zákona?

V Evropě vládne při zakazování kouření větší kompromis, než nabízí náš protikuřácký zákon

Proč nehledat kompromis, proč nenechat v platnosti současnou protikuřáckou legislativu, jak to navrhuje i český prezident Miloš Zeman. Zdaleka totiž není tak bezzubá, jak se nám to snaží vysvětlit protikuřáčtí aktivisté. Naopak je nejvíce podobná protikuřáckým zákonům v okolních státech. Proč se o tom nemluví, proč někdo z ministerských úředníků neudělá věrohodnou analýzu, jak a kde se doopravdy kouří, proč je každý jiný vyváženější názor o zákazu kouření okamžitě smeten ze stolu jako názor tabákové lobby? Mimochodem, jestli jakási tabáková lobby v českém parlamentu doopravdy existuje, tak se musí (ne)schvalování českého protikuřáckého zákona jen smát. Zkušenosti ze světa mluví jasně. Jejich byznys s cigaretami to téměř neovlivní a všichni jsou již připraveni v budoucnosti nabídnout nikotin v jiných podobách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , kouření

autor: jav

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …