S radikálními islamisty se musí vypořádat sami muslimové, řekl Zaorálek. A komentátor Neff se chytil za hlavu

09.01.2015 9:31

Publicista Ondřej Neff se na svém webu Neviditelný pes zamýšlí nad veřejně prezentovaným názorem českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který upozornil na to, že s radikálním islámem mají bojovat sami muslimové. Podle Neffa jde sice o rozumný postoj, jenže šance na vítězství umírněných se blíží nule. Publicista tak soudí na základě historických příkladů.

S radikálními islamisty se musí vypořádat sami muslimové, řekl Zaorálek. A komentátor Neff se chytil za hlavu
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ondřej Neff

Poukazuje na příklad poměrně nejúspěšnějších „interventů proti komunistickému moru“, kterými podle něj byli Čechoslováci. Zřejmě tak naráží na československé legionáře, kteří na sklonku první světové války bojovali proti bolševikům. Čechoslováky prý tehdy znechutila neschopnost nekomunistických sil a z bojiště se stáhli.

Poslední úspěch Američanů prý nastal v Korejské válce, kdy za cenu obrovských obětí dosáhli aspoň statu quo poté, kdy komunistická Čína proti nim nasadila takzvané dobrovolníky. Pak už prý byly jenom prohry: Vietnam, Irák, Afghánistán. „A ze syrského dobrodružství vyklouzl Západ jen o vlas,“ podotýká Neff.

Zamýšlí se také nad úvahami, že by západní svět bojoval proti islámskému teroru spolu s Ruskem, které rozvinul ve včerejším komentáři Alexandr Mitrofanov. Jeho úvahy považuje Neff za zajímavé. Sám Mitrofanov ale vidí jednu zásadní výhradu, že jak radikální islamisté, tak ruský mainstream odmítají západní hodnoty. „Má bezesporu pravdu. Otázka je, co bude mít v praxi větší sex-appeal, zdali hodnoty, anebo mocenské zájmy. Zatím vždy převládlo to druhé,“ dodává skepticky Ondřej Neff.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …