S výsledky povolebních jednání je nespokojeno šest z deseti Čechů

21.12.2017 12:58 | Zprávy

Většina lidí v Česku je nespokojena s výsledky povolebního vyjednávání politických stran o funkcích ve Sněmovně a nové vládě, takto smýšlí 58 procent. Mezi možnostmi, jak by mohl vypadat nový kabinet, měla v první dekádě prosince největší podporu menšinová vláda hnutí ANO s další stranou, kterou by preferovali čtyři z deseti lidí. Nejméně lidé chtěli menšinovou vládu ANO, která později vznikla. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytla agentura STEM.

S výsledky povolebních jednání je nespokojeno šest z deseti Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Spokojena s výsledky povolebního vyjednávání politických stran je třetina občanů. „Podle očekávání jsou nejčastěji spokojeni voliči hnutí ANO (68 procent), kteří jsou jediným politickým táborem, kde spokojenost převažuje,“ uvedli autoři průzkumu.

Vyšší než průměr v populaci je ještě spokojenost mezi voliči KSČM, naopak zcela jednoznačně převažuje nespokojenost mezi voliči lidovců, ODS, TOP 09 a ČSSD. „Poněkud nižší, stále však většinová, je nespokojenost mezi voliči STAN, SPD a Pirátů,“ doplnil STEM.

Agentura upozornila, že během jejího dotazování mezi 1. až 11. prosincem prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem předsedu ANO Andreje Babiše, jeho hnutí ale nemělo pro plánovanou menšinovou vládu dojednanou podporu ve Sněmovně. Z nabízených možností menšinovou vládu ANO preferovalo 16 procent lidí, pětina většinový kabinet ANO s SPD a KSČM. Menšinovou vládu ANO s další stranou by chtělo 39 procent dotázaných. Čtvrtina se vyjádřila pro rychlé uspořádání nových sněmovních voleb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

22:18 „Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

Strategická komunikace České republiky se připojila k mezinárodní kampani, která upozorňuje na zneuž…