Šabatová se utrhla v rádiu. Těmito slovy se vypořádala se Zemanem a Chovancem

19.10.2015 17:56

Hostem dnešního vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. S Karolínou Koubovou mluvily o podmínkách v detenčním zařízení Bělá-Jezová, o ministru vnitra Chovancovi i o vyjádření prezidenta Zemana, který ji v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz označil za neinformovanou.

Šabatová se utrhla v rádiu. Těmito slovy se vypořádala se Zemanem a Chovancem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí
reklama

„To tvrzení nebylo přehnané, v několika aspektech, ale byla to zkratka,“ říká Šabatová, že podmínky, v nichž žijí děti v detenčním zařízení Bělá-Jezová, jsou v některých případech až vězeňské.

„Bylo třeba na to upozornit veřejnost,“ vysvětluje Šabatová, že dala úřadům měsíc a půl, aby se situací něco udělaly. Ty však nereagovaly, tak byla nucena uspořádat tiskovou konferenci.

„Já jsem pana ministra informovala zprávou a ještě jednou zprávou SMS, že tam ta situace není dobrá, a on se se mnou nespojil,“ vysvětluje Šabatová, proč nepozvala ministra vnitra Chovance na společnou prohlídku detenčního zařízení. Ten totiž „nebyl ochoten připustit“, že nějaký problém existuje.

„To se pan ministr mýlí, z mé strany byl obrovský zájem o debatu,“ vyvrací Šabatová Chovancovo tvrzení, že s ním odmítala komunikovat, a dodává, že ministerstvo prostě nedělalo, co mohlo. Zároveň jí však nejde o to, co bylo, ale o to, co bude, a tak se těší na diskusi a následné změny.

„Situaci v Bělé-Jezové nelze srovnávat se situací na maďarském nádraží, protože na maďarském nádraží není omezena lidská svoboda,“ vyvrací domněnky Šabatová a připomíná, že nesplňujeme ani základní standardy mezinárodních lidskoprávních smluv.

„Určitě jste si všimla, že já jsem v té zprávě nezpochybnila omezení svobody jako takové, já jsem jen napadla podmínky, o kterých jsem si ověřila, že jsou špatné,“ vysvětluje Šabatová s tím, že mluvila jak s uprchlíky, tak s personálem. „Hlavně, řídíme se mezinárodními standardy, jak by to v takovém zařízení mělo vypadat a jak fungovat.“

Chovanec se soustředí na špatný aspekt

Personálu bylo především málo. „Vedoucí složky na Ministerstvu vnitra zaspaly, protože v srpnu byly na 700 lidí jen čtyři sociální pracovníci,“ podotýká Šabatová a připomíná, že místo policistů a soukromých bezpečnostních firem by měl stát najmout více sociálních pracovníků, a předešel by tak mnoha problémům. „Moje konstatování je, že především jich bylo velice málo a byli přepracovaní.“

„Ministerstvo vnitra stále zdůrazňuje bezpečnostní prvek,“ říká Šabatová, podle které se měl Chovanec soustředit na jiný aspekt. „Já vám něco řeknu, na začátku tisíciletí tu byl mnohem větší počet lidí na útěku,“ připomíná a dodává, že tehdy prostě takové podmínky nebyly a zvládli jsme to.

„Ta tenze tam vzniká právě kvůli přeplněnosti a kvůli nedostatku personálu,“ míní Šabatová, že potyčky vznikají hlavně kvůli nedostatečné péči.

„To prostě není pravda,“ komentuje Šabatová Chovancovo tvrzení, že v České republice není dostatek překladatelů, jelikož sama měla vždy jiného překladatele a nikdy jí nečinilo problém jej sehnat.

Můj úřad je nejlépe informován, oponuje Šabatová Zemanovi

„Vždy jsme na místě, nikdy nevydáme zprávu ze druhé ruky,“ podotýká Šabatová a vyvrací tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který ve víkendovém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že je špatně informovaná. Podle ní totiž neexistuje úřad, který by byl lépe informován než právě ten její.

„Nad rámec řečeného bych chtěla říci, že i my jsme zaznamenali, že jsou tam přiváženi policisté a slouží 24hodinové směny a nemají dostatečné zázemí,“ vysvětluje Šabatová, že sice na to nemá mandát, jelikož má povinnost starat se o lidská práva uprchlíků, všímá si však chyb v celém systému.

„Tady je situace, kdy byla omezena osobní svoboda nějakých lidí a všechny mezinárodní úmluvy se na to dívají,“ říká Šabatová, že samozřejmě i bezdomovci mají svá práva, ale jde o zcela odlišnou situaci, jelikož bezdomovcům nikdo neomezil osobní svobodu. Šabatová neprotestuje proti samotnému zadržení uprchlíků, pouze proti podmínkám, ve kterých je Česká republika drží.

„Já nemohu jako kontrolní orgán přistoupit na to, že by to někdo dělal schválně. Já musím vyvinout veškeré úsilí a přimět ty složky, aby se chovaly tak, jak mají,“ říká Šabatová, že nevěří tomu, že je naše zacházení s uprchlíky v detenci jen negativní reklamou pro běžence, kteří jsou ještě na cestě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…