Salačová odhalila konspirační jazyk v kauze Rath

28.01.2014 14:17

Kauza Davida Ratha pokračuje u Krajského soudu v Praze. Jedna z obviněných, podnikatelka Ivana Salačová, u soudu vysvětlila, jak kryli v telefonech a textových zprávách domluvy o schůzkách s exhejtmanem k údajně uplacené zakázce. Týden.cz uvádí, že takové schůzce říkali „vyšetření u lékaře".

Salačová odhalila konspirační jazyk v kauze Rath
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Obžalovaná podnikatelka v korupční kauze Davida Ratha Ivana Salačová soudu odhalila slovník, který se v rámci konspirace a utajení používal při domlouvání schůzek ohledně zmanipulovaných zakázek.

... „Nemůžu přijít na vyšetření“ = nemohu přijít na schůzku nebo „kompletní zdravotní dokumentace" = tabulky týkající se stavebních prací.

Salačová tak před soudem vysvětlila jeden z odposlechů a záznam textových zpráv. Tentokrát šlo podle serveru Týden.cz o tendr na opravu gymnázia v Rathově bydlišti Hostivicích. Obžaloba tvrdí, že zakázku provázela korupce. A výklad Salačové by tomu odpovídal.

Výrazy ze zdravotnictví měli v oblibě

Šlo prý o komunikaci Salačové s někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, kterou obžaloba označuje za jednoho z organizátorů korupce. Pancové totiž napsala, že „nemůže přijít na vyšetření". Tato věta ale údajně opisovala skutečnost, že nemůže přijít na schůzku s tehdejším hejtmanem Davidem Rathem. Termín „návštěva u lékaře“ se tak trochu nabízel, protože Rath je původním povoláním lékař.

Salačová u soudu prý dále uvedla, že Pancová chtěla místo sebe na schůzku poslat „technický dozor“. Tak byl označen další obžalovaný Václav Kovanda, manažer firmy, která tendr na gymnázium vyhrála. Měl s sebou údajně vzít „komplet zdravotní dokumentaci", což podle Salačové byly tabulky týkající se stavebních prací.

David Rath stále tvrdí, že nikdy nevzal úplatek a žádné zakázky nezmanipuloval. Jenže, jak píše Týden.cz, žalobce Jirát považuje její výpověď společně s odposlechy za hlavní důkaz v celé kauze.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…