Salviniho konec. Chystali to už od ledna? Koluje fascinující video s Merkelovou

30.08.2019 6:08

Matteo Salvini, předseda krajně pravicové Ligy, zariskoval, když mu průzkumy ukázaly, že by mohl drtivě vyhrát předčasné volby. Rozhodl se stávající vládu odstřelit. Plán mu však nevyšel. Vláda bude pokračovat i bez Salviniho. V čele kabinetu zůstane nadstranický premiér Giuseppe Conte. Po sociálních sítích koluje video, kde Conte předvídal příchod krize už v lednu a popisoval německé kancléřce Angele Merkelové, co má v plánu. Šlo o uprchlíky.

Salviniho konec. Chystali to už od ledna? Koluje fascinující video s Merkelovou
Foto: Repro ČT24
Popisek: Italský premiér Conte v rozhovoru pro ČT24

Na italské politické scéně to vře. Dosavadní ministr vnitra a předseda Ligy se pokusil svrhnout koaliční vládu, kterou tvořil s Hnutím 5 hvězd. Průzkumy totiž naznačují, že případné předčasné volby by Salviniho Liga vyhrála se ziskem přesahujícím 30 procent hlasů. Hnutí 5 hvězd však Salviniho plán zhatilo.

Byla uzavřena dohoda Hnutí 5 hvězd a Italské demokratické strany, tamní sociální demokracie, že Salvini skončí v opozici, premiérem zůstane nadstranický premiér Giuseppe Conte.

Anketa

Myslíte, že vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM vydrží na tomto půdorysu až do roku 2021?

90%
hlasovalo: 9532 lidí

Na sociálních sítích koluje video, na němž premiér Conte vysvětloval německé kancléřce Angele Merkelové, co by se v Itálii mohlo stát. Není bez zajímavosti, že Salvini vyvolal vládní krizi až v létě, ale Conte její příchod předvídal již v lednu, když seděl po boku Merkelové ve švýcarském Davosu.

České titulky k videu dodala blogerka žijící v Itálii Monika Pilloni.

„Hnutí 5 hvězd trpí, protože se v průzkumech propadá. Udělali jsme průzkum veřejného mínění a jsou velmi znepokojeni. Salvini je cca na 35 až 36 procentech a oni sestupují na 27 nebo 26 procent. Takže si kladou otázku ‚jaká jsou témata, která nám mohou pomoct ve volební kampani?‘,“ vysvětloval německé kancléřce italský předseda vlády.

Boj se prý svede především o pomoc uprchlíkům. Conte Merkelovou ujišťoval, že on jako premiér je připraven pomáhat ženám a dětem. A pokud Salvini rozhodl o tom, že se zavřou přístavy, dopraví prý italský premiér uprchlíky do země třeba letecky.

„Pamatuješ na Maltu? Když jsem řekl, že ženy a děti vezmu letadlem. .... Vezmeme si je samozřejmě,“ ujišťoval Conte Merkelovou. „Angelo, nedělej si starosti, jsem velmi odhodlaný. Moje výhoda je, že jestli já řeknu ‚teď to skončíme‘, tak oni se nepohádají,“ vysvětloval německé kancléřce italský předseda vlády.

Hnutí 5 hvězd dnes prý Německo vnímá jako svého přítele. Členové hnutí mají také za to, že je třeba čelit francouzským nápadům. A Merkelová se v tu chvíli rozesmála. „To je velmi zjednodušující přístup,“ poznamenala. Conte se rozesmál s ní.

Když chtěla Merkelová vědět, jaká je vlastně pozice stávajícího šéfa krajně pravicové Ligy Salviniho, Conte se vyjádřil stručně a jasně. „Salvini je proti všem.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesbotoč. DJ „Potrat“. Pekarová. Soulož při fetu. Prague Pride překoná sebe samu

10:21 Lesbotoč. DJ „Potrat“. Pekarová. Soulož při fetu. Prague Pride překoná sebe samu

Jak ParlamentníListy.cz včera informovaly, v Praze se rozbíhá festival Prague Pride. Akce, zaměřená …