Samková tvrdě: Ohlásila, že jde do voleb. A zaslala Českému rozhlasu ošklivý dopis

06.02.2019 13:31

Již jsme vás informovali o sporu, který vede avokátka Klára Samková s Českým rozhlasem, Janem Kroupou a Janem Pokorným o reportáži, která ji měla připravit o místo europoslankyně. Nyní Klára Samková vyslovila konkrétní požadavky na vedení Českého rozhlasu pro smírné řešení situace. Rozhlas se má ve stejném rozsahu, v jakém byla vysílána reportáž, ve vysílání advokátce omluvit a uvést pravý stav věci. A pánové Pokorný s Kroupou mají věnovat 50 000 Kč na domov pro seniory. Jinak...

Samková tvrdě: Ohlásila, že jde do voleb. A zaslala Českému rozhlasu ošklivý dopis
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Samková

Asistentka Machová, kterou advokátka zaměstnávala, podle Samkové i soudu zcizila dokumenty, které pak předala investigativnímu novináři Janu „Janku“ Kroupovi, který je použil dle advokátky k dehonestující reportáži, která ji podle průzkumů stála místo v europarlamentu. Kroupu s Pokorným tak v trestním oznámení viní Samková z neoprávněného nakládání s cizími údaji, porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí, pomluvy, křivého obvinění, poškozování dobrého jména, maření voleb, a dokonce z rozvracení republiky.

Samková, která opět plánuje kandidovat do voleb do Evropského parlamentu, nyní zaslala René Zavoralovi dopis, kde navrhuje podmínky pro smírné vyřízení celé záležitosti. Podle ní rozhlas reportáží porušil zákon o Českém rozhlase.

„Ve smyslu zákona a pro jeho naplnění proto žádám, aby minimálně ve stejném rozsahu, v jakém byla odvysílána ‚reportáž‘ Janka Kroupy a upoutávky na ni, tedy 4 po sobě jdoucí dny, vždy 1x denně, každý den v jiném vysílacím čase, a to po zprávách v 8:00 hod., po zprávách ve 12:00 hod., po zprávách 16:00 hod. a po zprávách 18:00 hod., Český rozhlas oznámil, že v květnu 2014, bezprostředně před volbami do europarlamentu, odvysílal Český rozhlas reportáž svého zaměstnance Janka Kroupy, schválenou jeho nadřízeným, ředitelem Radiožurnálu, Janem Pokorným, o Kláře Samkové, tehdejší lídryni kandidátky hnutí Úsvit do Evropského parlamentu, ve které ji obvinil ze závažných neetických či dokonce trestných činů. Tyto činy K. Samkové nebyly nikdy prokázány, navíc vyšlo najevo, že materiály získal Český rozhlas od třetí osoby, která se jich zmocnila trestným činem. Žádám, nechť Český rozhlas vysloví lítost nad jednáním svých zaměstnanců a jejich i svým jménem se mi omluví,“ píše advokátka řediteli Českého rozhlasu.

Fotogalerie: - Samková versus Kroupa

Klára Samková se vyjádřila ke své kauze s Jankem K...
Klára Samková se vyjádřila ke své kauze s Jankem K...
Klára Samková
Klára Samková se vyjádřila ke své kauze s Jankem K...
Klára Samková
Klára Samková se vyjádřila ke své kauze s Jankem K...

Konkrétní text nechá prý na této instituci, ale prý by považovala za „krajně nevhodné, ba za pokus o obejití závazku Českého rozhlasu, kdyby se v takto formulované omluvě vyskytly opět další podrobnosti z původní reportáže, včetně názvů třetích stran. „Své představy o obsahu jsem, domnívám se, vylíčila jasně a doufám, že nebudu nucena jej přeformulovávat v přesně znějící žalobní petit. Považujte toto nelpění na mnou předpisovaných přesných formulacích za můj vstřícný krok k Českému rozhlasu,“ dodává a žádá též, aby omluva byla dostupná na stránkách rozhlasu, tak jako je dostupná dotyčná reportáž.

Anketa

Babiš a Schillerová navrhli propustit 10% všech úředníků. Je to dobrý nápad?

97%
3%
hlasovalo: 9440 lidí

„Co se týká výše náhrady za nemajetkovou újmu, která mi bezpochyby vznikla, ponechám Vašim právníkům, aby část své pracovní doby strávili vyhledáním příslušné již zcela konsolidované judikatury, vztahující se k této problematice a děsili se navzájem představou, jaké nároky bych mohla reálně vznést,“ začíná advokátka své další požadavky.

„Pro smírné vyřízení celé záležitosti se za svou osobu vzdávám jakékoliv finanční náhrady za újmu jak nehmotnou, tak i finanční. Žádám však, aby pánové Kroupa a Pokorný přispěli ze svých soukromých prostředků, a to každý darem ve výši 50.000,- Kč Domovu pro seniory v Jindřichově Hradci, Otín 103, PSČ 377 01. Tento domov jsem vybrala proto, že jsem se letos zúčastnila chvályhodného projektu Českého rozhlasu ‚Ježíškova vnoučata‘ a na tomto základě jsem zjistila, že uvedené zařízení podporu potřebuje. Dodávám, že z veřejných zdrojů je známo, že u obou jmenovaných mnou navrhovaná částka je menší než měsíční plat každého z nich, takže ji není možné považovat za nepřiměřenou,“ žádá Samková.

Fotogalerie: - Klára Samková v brněnském knihkupectví

Klára Samková v brněnském knihkupectví.
Klára Samková v brněnském knihkupectví.
Klára Samková v brněnském knihkupectví
Klára Samková v brněnském knihkupectví.
Klára Samková v brněnském knihkupectví.
Klára Samková v brněnském knihkupectví.

A s nabídkou smíru přichází od advokátky i hrozba: „Pokud se pánové J. Kroupa a J. Pokorný s mým návrhem neztotožní, bude to pro mne důkazem, že jsou se svým chováním naprosto spokojení a využívání materiálů získaných trestnou činností považují za standard aplikovatelný i kdykoliv v budoucnu. Což je ovšem s ohledem na znění kodexu Českého rozhlasu zásadní problém, který bude nutno vyřešit systémově, totiž žalobou, která se zároveň s posouzením mých nároků vypořádá i s tím, do jaké míry je možno tvořit obsah vysílání na základě materiálů získaných trestnou činností. V každém případě, pokud můj návrh, který, znovu opakuji, považuji za návrh smírný, akceptován nebude, budu takový postoj obou jmenovaných považovat za získání oprávnění o nich hovořit jako o nebezpečných a nedůvěryhodných osobách, zneužívajících statusu novináře k politikářskému ovlivňování veřejného mínění, jako o osobách, kterým je nutno v zájmu vlastní integrity vždy odmítnout jakoukoliv spolupráci.“ Tento dopis Samková, vzhledem k tomu, že se jedná o veřejný zájem, dává na vědomí i Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, Radě Českého rozhlasu, Stálé komisi pro sdělovací prostředky Senátu ČR, podvýboru pro svobodu slova a média Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a z důvodů daných historickým vývojem kompetencí též volební komisi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR s žádostmi, aby se uvedené orgány daným případem zabývaly.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …