Sankce vůči Rusku rozdělují EU. Její jednotu prý ale ohrožuje i tento nový plán

19.12.2014 11:11 | Zprávy

Podle Deutsche Welle Evropskou unii čím dál tím víc rozděluje téma sankcí proti Rusku. Zastánci sankcí se rekrutují zejména z východní Evropy, v čele příznivců jejich zmírnění stojí Francie. Bouřlivé diskuze se rovněž vedou nad Junckerovým investičním plánem.

Sankce vůči Rusku rozdělují EU. Její jednotu prý ale ohrožuje i tento nový plán
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Bývalý polský premiér Donald Tusk pořádal svůj první summit EU v roli prezidenta Evropské komise. Jak uvádí Deutsche Welle (DW), hlavními body společného setkání evropských politických lídrů bylo shodnout se na dalším společném postupu vůči Rusku a připravit investiční balíček, který by měl pomoci některým členům EU s vážnými ekonomickými problémy. Podle Deutsche Welle se očekávalo, že Tusk jako Polák bude hájit tvrdý přístup vůči Rusku, jeho postoj však byl nakonec poměrně vyvážený. „Není možné najít dlouhodobé řešení pro Ukrajinu bez rozhodné, ale zodpovědné strategie vůči Rusku,“ cituje DW Tuska.

Evropská unie se dle Deutsche Welle snaží vybalancovat rozhodnější kroky namířené proti Rusku se spíše „zodpovědnějšími“ méně vyostřenými reakcemi. Do první skupiny patří dle DW rozšíření sankcí namířených proti anexi Krymu. Naproti tomu hodlá Evropská unie dát samotnému Rusku prostor, aby začalo více spolupracovat. „Pokud tak Moskva učiní, není žádný důvod, abychom přikročili k dalším sankcím. Naopak bychom poté měli začít vážně uvažovat o deeskalaci vzájemných napjatých vztahů,“ cituje DW francouzského prezidenta Francoise Hollanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…