Šarapatka zalitý vztekem. Nová urážka Zemana a vzkaz soudům, vážné obvinění

19.08.2020 18:31

Radní České televize Zdeněk Šarapatka se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke sporu, ve kterém se Ministerstvo financí odmítá omluvit za prezidenta Miloše Zemana a jeho výroky ohledně novináře Ferdinanda Peroutky. „Tohle není země práva,“ rozčiluje se Šarapatka.

Šarapatka zalitý vztekem. Nová urážka Zemana a vzkaz soudům, vážné obvinění
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zdeněk Šarapatka
reklama

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21272 lidí
„Jako by si státní úředníci s Nejvyšším soudem předávali štafetu. V obou sporech, které Terezie Kaslová a já (resp. JUDr. Vyskočil a JUDr. Ostrý) vedeme s ulhaným Zemanem a v nichž nám prvoinstanční a poté městský soud daly zapravdu, tedy že Zeman lhal, si Hrad, resp. úředníci MF, vytírají rozsudky svorně pozadí. Zatímco Terezie Kaslová podává Nejvyššímu soudu stále ještě s nadějí návrh na vymáhání omluvy exekučně, mně ten samý soud takový návrh, ausgerechnet krátce po Zemanově jmenování pana Angyalossyho novým předsedou NS, stačil zamítnout. Exekutor by totiž mohl Hradu, resp. státu opakovaně ukládat pokuty až do doby, než se podle rozsudku omluví,“ poznamenal Šarapatka ve svém statusu.

„Je to mimořádně odporná podívaná, přátelé... chtě nechtě evokující zákulisní dohody a handly namísto spravedlnosti. Tohle už není země práva, ale papalášký režim s klientelistickou sítí místo ústavy,“ dodal.

Anketa

Věříte, že ODS a TOP 09 půjdou do sněmovních voleb společně?

4%
11%
hlasovalo: 8874 lidí
Ministerstvo financí mělo poslední šanci omluvit se za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky. Ministerstvo ale proti rozhodnutí pražského městského soudu podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, a podle mluvčího Michala Žurovce tím vznikl odkladný účinek. Mluvčí NS Petr Tomíček ale upozorňoval, že dovolání odkladný účinek nemá a konečný termín pro zveřejnění omluvy 18. srpna zůstal v platnosti.

„Minulý týden jsme podali dovolání k Nejvyššímu soudu a požádali jsme o odklad vykonatelnosti. Myslíme si, že by se Ministerstvo financí nemělo omlouvat za nesprávný úřední postup. Soud rozhodne, ale samotný akt, že podáte dovolání, má odkladný účinek,“ prohlásil pro Novinky.cz mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec s tím, že dokud Nejvyšší soud nerozhodne, úřad se omlouvat nemusí.

Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Tomíčka ale uvažování Ministerstva financí nemá oporu v zákoně. „Dovolání samo o sobě nemá odkladný účinek. Dokud o tom nerozhodneme, platí to předchozí rozhodnutí. Platí tedy to, co jim přikázal rozsudek,“ vysvětloval Tomíček.

Návrh na odklad vykonatelnosti rozsudku Městského soudu v Praze ze začátku července podalo Ministerstvo financí teprve minulý čtvrtek. Podle Tomíčka by přesto mohl ještě během úterý Nejvyšší soud o odkladu rozhodnout, a resort financí by se tak omluvě vyhnul. „Zpravidla takto rychle ale soud nerozhoduje,“ připustil ale Tomíček.

Ministerstvo financí se podle rozhodnutí soudu musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky prezidenta Zemana, podle kterého je Peroutka autorem nikdy nedohledaného článku „Hitler je gentleman“. Úřad měl omluvu poslat dopisem a také zveřejnit na svém webu do 18. srpna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…