Saša Uhlová vzpomíná: Před 37 lety nám doma rozkopli dveře policajti...

17.11.2016 17:27

Saša Úhlová v komentáři pro Deník Referendum konstatovala, že ke své minulosti přistupujeme s fanatismem, který nám neprospívá. Znovu si to uvědomila, když si její maminku pozvali k výslechu. Ne proto, že by něco provedla, ale proto, že se jí před 37 lety dělo příkoří, za které nesla odpovědnost komunistická policie. Úhlová se podivuje tomu, že je 37 let poté prošetřován jeden komunistický policista, když je řada závažnějších zločinů promlčená.

Saša Uhlová vzpomíná: Před 37 lety nám doma rozkopli dveře policajti...
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.

Před 37 lety vtrhla do bytu Uhlových komunistická policie a jala se prohledávat jednotlivé místnosti, aby zjistila, zda se v domě nenacházejí osoby páchající protistátní činnost. Do bytu vstoupili policisté bez povolení a ani trochu je to netrápilo. Zkrátka vykopli dveře a byli uvnitř. V bytě nenašli nikoho než jednu maminku a dvě malé děti, ale z toho si prý policisté vrásky nedělali.

„Sedmatřicet let poté pozvali mou mámu k výslechu. Událost si vybavila, až když si přečetla svou vlastní stížnost. Jeden z uniformovaných policistů je prý ještě naživu a policie, konkrétně Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, se tím zabývá. Máma se vyšetřujícího trochu vyděšeně ptala, jestli si uvědomuje, že to bylo před sedmatřiceti lety a že i vražda by už byla promlčená. Zločiny komunismu jsou prý nepromlčitelné, ale doufám, že se nakonec ukáže, že toto od uniformovaného příslušníka, kterému to přikázal ten tajný, nebyl zločin, že jen plnil rozkazy. Nebo že si to ten policista rozmyslí. Ne snad, že bych s vděkem vzpomínala na domovní prohlídky, na to, jak odváželi pryč rodiče, anebo na rozkopnuté dveře, ale je potřeba mít nějakou míru. Míra je přesně to, co tu ve vztahu nejen k minulosti schází. Možná právě kvůli všem nepotrestaným zločinům, které někomu vážně ublížily, by byl výsměch, kdyby se kauza jednoho uniformovaného policisty řešila,“ soudí Uhlová.

Celý komentář najdete zde.

Podle Uhlové bychom neměli zapomínat, že vláda komunistů v padesátých letech se lišila od vlády komunistů z let 70. a 80. V 50. letech na tom lidé byli hůř, a pokud si to neuvědomujeme, znevažujeme údajně jejich utrpení. Ke komunistické minulosti se dnes přistupuje s určitým fanatismem, který mnoho lidí odpuzuje, takže už se nechtějí minulým režimem příliš zabývat. I díky tomu si dnes lidé příliš nevšímají toho, že sami svobodu ztrácejí.

„A víte, čemu se věnoval ten dobrý policista, který vyšetřuje onen starý zločin komunismu, než se začal hrabat v archivech a hledat, koho ještě potrestat? Hospodářské kriminalitě. To nevymyslíš,“ uzavřela Uhlová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až budete, liberální demokraté, rozkopávat ty svíčky... Krutý výsměch Václava Klause mladšího

19:57 Až budete, liberální demokraté, rozkopávat ty svíčky... Krutý výsměch Václava Klause mladšího

Poté, co aktivista ze spolku Kaputin Otakar van Gemund nad ránem do kamery TV Prima řekl, že Andrej …