Satan se skrývá za čachry s pražským kostelem. Bývalý diplomat ukazuje prstem na významné politiky

12.05.2017 11:29 | Zprávy

KAUZA Pajzl, doupě satanistů, jedová chýše, dům duchů – to se postupně stalo z Kostela svatého archanděla Michaela v Praze. Časem se v kauze rozvinula dlouhá řada podvodů, nicméně už léta je kolem nich ticho po pěšině. Do povědomí by ho chtěl se skupinou aktivistů vrátit bývalý diplomat Jiří Pešek, jenž pro záchranu chrámu založil Evropské centrum starého sakrálního umění. Ve věci bylo podáno trestní oznámení mimo jiné na tři osoby z pražského magistrátu.

Satan se skrývá za čachry s pražským kostelem. Bývalý diplomat ukazuje prstem na významné politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odsvěcený kostel sv. Michaela nedaleko Staroměstského náměstí

„Víte po léta mé aktivity proti ostudnému zločinu, který fyzicky zmrzačil, duchovně i kulturně stále hanobí přední český národní a státní symbol pod ochranou UNESCO – Kostel svatého archanděla Michaela, mnoho politiků odmítalo. Kauza tunelování a zločinu se pro mě stala lakmusovým papírkem pro to, komu věřit a komu ne. Zklamali mě Havel, Němcová, Schwarzenberg, Kalousek, Langšádlová, Stropnický a další,“ posteskne si někdejší diplomat Jiří Pešek. Za dvě desítky let nasbíral tolik informací k tématu, že není snadné vše jednoduše vysvětlit. Takže popořadě...

Proměna kostela

Jde o složitou kauzu proměny nejstarší svatyně na původním slovanském osídlení staré Prahy. Kostel svatého archanděla Michaela s hroby českých i evropských osobností, kde mimo jiné kázal Jakoubek ze Stříbra či Mistr Jan Hus, byl proměněn v noční podnik, v němž se pořádaly hodně divoké večírky. Nyní je tam ale podezřelý klid. Pešek chce, aby znesvěcený kostel opět sloužil původnímu poslání, koncertům staré hudby a jako galerie. K tomu účelu založil v roce 2000 Evropské centrum sakrálního umění (ECSSU). Ve vedlejší kauze jde také o hanobení lidských ostatků významných Pražanů, které se v kostele našly.

„Začalo to roku 1990, kdy bylo vymezeno využití bývalého kláštera servitů pro účely ryze kulturní a vzdělávací, což vyloučilo jakoukoliv komerci. Tři roky poté stát kostel prodal v aukci, která byla vzápětí anulována. Následující rok ho však Národní knihovna pronajala účastníku dražby, firmě Kontakt Moravia a. s.. Ta kostel přepatrovala ocelobetonovými rošty zasekanými do obvodového zdiva i pilířů, což je podle památkářů totální masakr. Pořádaly se tam komerční, sexuální a satanistické akce, až ho v roce 2005 ministr Pavel Dostál firmě prodal za 46 milionů korun, přičemž firmě přiznal takzvané investice ve výši 478 milionů,“ vysvětluje Pešek s tím, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má vážné důvody podat žalobu na neplatnost kupní smlouvy.  A na tahu je rovněž ministerstvo kultury. Magistrát hlavního města Prahy podle Peška protizákonně blokuje veřejný zájem, přičemž Městská část Praha 1 se ho naopak snaží hájit.

Kauza na ministerstvu

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O mrtvých jen dobře? Na Krampola se slétli „lepší lidé“. A je zle

14:20 O mrtvých jen dobře? Na Krampola se slétli „lepší lidé“. A je zle

Charismatický hlas herce Jiřího Krampola již ve veřejném prostoru nezazní. Někteří lidé se však domn…