Saúdská Arábie na velvyslanectví umučila novináře. Ale bez spolupráce s ní by byl svět horší než dnes, vysvětluje šéf Babišova institutu

20. 10. 2018 9:10

Spolupracovník Lidových novin a šéf Institutu pro politiku a společnost spojeného s hnutím ANO Jan Macháček se ve svém komentáři rozepsal o situaci kolem Saúdské Arábie a zavražděného publicisty Džamála Chášakdžího. Americký prezident Donald Trump se totiž nechal slyšet, že důsledky pro Arábii budou velmi drsné.

Saúdská Arábie na velvyslanectví umučila novináře. Ale  bez spolupráce s ní by byl svět horší než dnes, vysvětluje šéf Babišova institutu
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

„Čtyři z údajných zabijáků, jejichž fotografie se objevily v tureckých médiích, byli členové princovy ochranky při jeho poslední návštěvě v USA. Americký ministr obchodu Steve Mnuchin pak nakonec zrušil účast na prestižní investiční konferenci v Saúdské Arábii poté, co předtím učinila totéž většina amerických investičních bankéřů a průmyslníků,“ všímá si Macháček. Podle jeho slov jde o jednu z největších geopolitických krizí Trumpova prezidentství. 

„Americká média zuří a Kongres možná schválí sankce. I tak se americká politika prý příliš nezmění. S protiíránskými sankcemi poroste role Saúdské Arábie jako producenta ropy, který hýbe cenou, a bez dobrých vztahů s SA odevzdá Amerika další vliv v regionu Rusku,“ zkonstatoval Macháček.

A dodal, že pokud Západ v širším slova smyslu přestane se Saúdy spolupracovat, bude to horš než dnes. „Realisticky lze očekávat, že USA asi uplatní sankce proti konkrétním saúdským jedincům (podobně jako v případě Ruska), strategické spojenectví s USA ale bude pokračovat, protože jiná možnost vlastně není,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

13:20 Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

V České republice se dějí věci. Volného „zaměstnance“ z Karvinska nepustili na demonstraci do Prahy.…