„Mně tenkrát bylo třicet sedm let a připadal jsem si zoufale starý, říkal jsem si, že to mělo přijít dřív. Co já tady a teď na prahu stáří? A pak jsem viděl, jak se pětašedesátiletí lidé – aby si splnili svůj sen – začínají učit jazyky, začínají podnikat a mnozí z nich to podivuhodně zvládli. Viděl jsem, že je jen na nás, co se svými životy uděláme,“ řekl Michal Horáček a přirovnal situaci k sázkové hře, kdy je výsledek nejistý a jde o dobrodružný moment.
Jeho „bizarní kompetencí“ bylo, že rozuměl světu hry, kdy se jeden s druhým o něco sází, a prostředí sázek mělo už za totality podle Horáčka specifickou etiku, kde platilo i bez složitých smluv dané slovo. Principem přitom je kompetence účastníků hry, kteří sázkou dodávají vážnost názoru, který zastávají; a aby herní svět mohl existovat dál, dodržují čestně pravidla, protože chtějí hrát dál. „Byl pak pro mě určitý kulturní šok, když jsem se vrátil do tzv. normálního světa a na všechno se musely sepisovat smlouvy. Zjistil jsem, že smlouvy podepisují lidé, kteří je vlastně nechtějí dodržet. To v herním světě není,“ vysvětlil Michal Horáček.
Žít autentický život
Horáček také připomněl, že neměl rád komunistický režim zejména proto, že v šestnácti letech prožil situaci, kdy k nám vpadly tanky a vojáci jiných zemí, ale i proto, že v mládí neměl perspektivu „v zemi obehnané ostnatými dráty ne proto, aby někdo nemohl sem, ale abychom my nemohli ven“. Proto nechtěl mít s režimem nic společného a ještě v totalitě mu herní prostředí umožnilo žít autentický život, kdy se nemusel ponižovat víc, než bylo nezbytně nutné. „Pak přišel listopad 89 a zjistilo se, že tato moje kompetence je prima, že lze založit institucionalizovanou sázkovou firmu,“ řekl Michal Horáček a také obhajoval svůj pohled na sázkový byznys z etického hlediska. Sázky, na které se u nás utratí průměrně 148 korun za jednu, jsou podle něj stejným hazardem jako jít za stejné peníze do kina a pak zjistit, že film byl špatný. Popsal i vznik své firmy Fortuna a úskalí, s nimiž se na počátku v podnikání setkával, i důvody, proč byznys opustil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: David Daniel
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska