Sbohem, Evropo. Doktor Zbořil o jasném Bidenově kroku. Časy se mění

19.09.2021 10:46

Zapomeňte na NATO. Válka bude jinde, píše někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta, který momentálně kandiduje do Sněmovny v barvách SPD Tomia Okamury. Naráží na novou smlouvu mezi USA, Velkou Británií a Austrálií. Podle jeho názoru i tato smlouva dokládá, že se spojenecké smlouvy dodržují jen tehdy, je-li to výhodné. Platí to i pro USA. Podle politologa Zdeňka Zbořila jde o ukázku toho, že stávající prezident USA Joe Biden má jasný plán.

Sbohem, Evropo. Doktor Zbořil o jasném Bidenově kroku. Časy se mění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Austrálií byla podepsána nová smlouva o spolupráci ve společenství AUKUS (Spojené státy, Velká Británie, Austrálie), která zahrnuje i táhnutí za jeden provaz v oblasti obrany, a to především proti Číně, jejíž vliv stále roste a kterým se Austrálie cítí ohrožena.

„Cílem tohoto uskupení má být obrana a prosazování společných zájmů ve dvou oceánech – Tichém a Indickém. Jeho nedílnou součástí má být spolupráce v obranném průmyslu. Na tom se bude podílet Austrálie, která kvůli své geografické poloze se překvapivě stane významným producentem ponorek na jaderný pohon. Příslušné know-how jí bude neprodleně předáno a podepsaná mezistátní smlouva předpokládá, že australské loděnice během pouhých 18 měsíců vyrobí osm moderních podvodních plavidel,“ napsal Bašta v textu pro První zprávy.cz

V Paříži se kvůli novému paktu opravdu hodně zlobí.

Anketa

Jste pro zákaz prodeje aut se spalovacími motory v roce 2035, jak chce EU?

1%
hlasovalo: 19279 lidí

Podle Bašty vznik paktu dokládá, že zásadní geopolitický střet, a možná přímo válka, proběhne mimo Evropu. Z Evropy se stane vedlejší světový region. Vznik nového uskupení podle bývalého českého velvyslance také dokládá tisíce let platící pravdu, že mezinárodní smlouvy se dodržují jen tehdy, jsou-li výhodné pro obě strany. I u Spojených států platí, že upozaďují ty závazky, které nepovažují za zásadní.  

„Vyplývá z toho jedno poučení – v multipolárním světě, v němž již žijeme, staré smlouvy přestávají platit, a USA s Velkou Británií je dodrží pouze v případě, bude-li to pro ně výhodné. Proto raději zapomeňme na často zmiňovaný článek 5 Severoatlantické smlouvy a snažme se o svou bezpečnost starat sami,“ upozornil Bašta.

Politolog Zdeněk Zbořil taktéž v textu pro První zprávy.cz konstatoval, že nové vojenské spojenectví ukazuje, že stávající pán Bílého domu Joe Biden má jasný plán.

„V každém případě to není nic převratného, je to jenom důkaz, nebo pro mě je to důkaz, že prezident Spojených států nejedná chaoticky, že má připravenou novou zahraniční politiku. Samozřejmě, že ji sám nevytváří, ale má připravenou politiku, která už musela být konzultována, částečně neúspěšně, s alespoň některými americkými spojenci,“ prohlásil Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…