„Nikdo nikdy nezapomene, že jeden ze začátků tohoto vývoje se samozřejmě uskutečnil v Praze,“ poznamenal Schröder k dění, které předcházelo pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989. „Pamatujete si na známý proslov Hanse-Dietricha Genschera z balkónu západoněmeckého velvyslanectví v Praze a na to, co se potom dělo,“ připomněl dále.
Tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Genscher 30. září 1989 večer zhruba 4000 shromážděným východním Němcům oznámil, že budou moci vycestovat na Západ. Část jeho slov přitom úplně zanikla v hlasitém jásotu davu a jejich záznam dodnes v Německu patří k těm nejznámějším z celého přelomového roku.
„To je jedinečné a je to historická skutečnost, která se v Praze odehrála a která měla mnoho pozitivních dopadů na scelování Německa. A tak jsme samozřejmě také právě Čechům vděční za roli, kterou sehráli,“ poznamenal pětasedmdesátiletý bývalý šéf německé vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
volby
Dobrý den, zjistil jsem, že kandidujete do sněmovny. Znamená to, že když budete zvolena skončíte jako europoslankyně nebo jak to je?
Další články z rubriky

20:20 „Není možné do nekonečna lhát.“ Ševčík rozcupoval Fialovi tabulku
Koalice SPOLU zveřejnila tabulku, která porovnává ekonomické ukazatele za vlády Andreje Babiše a za …
- 16:16 Peníze, které nemáme, dáváme za zbraně, jež jsou k ničemu
- 9:51 Za 1100 Kč v Lucerně nebo zdarma zde na PL. Návštěva Angely Merkelové
- 16:07 Volili Zelenského, aby byl mír. Zle se jim odvděčil
- 13:10 Fialova show s Pazderkovou srovnána s Leninem v posledním tažení
- 21:05 Vyznamenání: STAN se nelíbí, že Vášáryová prošla až napotřetí