Schůze Sněmovny trvá už čtvrtým dnem, SPD si vzala přestávky na poradu

03.03.2023 6:30

Schůze Sněmovny ke spornému vládnímu návrhu na nižší červnové zvýšení důchodů pokračuje již čtvrtým dnem. Jednání Sněmovny začalo v úterý v 10:00 a k dnešní 3:00 trvalo 65 hodin.

Schůze Sněmovny trvá už čtvrtým dnem, SPD si vzala přestávky na poradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Debata bez započtení přestávek trvá asi 49 hodin. Část noci na dnešek vyplnil téměř tříhodinovým projevem předseda ANO Andrej Babiš. Opozice se obstrukcemi snaží zabránit přijetí nižšího tempa růstu důchodů, nesouhlasí ani se zkráceným projednáváním vládní novely. Babiš neúspěšně navrhl přerušit projednávání bodu do 21. března. Klub SPD si po půlnoci vyžádal dvě půlhodinové přestávky na poradu.

Poslanec SPD Jiří Kobza nejprve navrhl odročit projednávání bodu do 20. března. Tento návrh ale sněmovní většina odmítla. Předseda klubu SPD Radim Fiala proto poté požádal již o druhou přestávku na poradu svého klubu v délce 30 minut. Sněmovna se k debatě vrátila ve 4:20. Vystupují poslanci SPD a přihlašují se ke svým návrhům úprav vládní předlohy. Do podrobné rozpravy se hlásí přes 50 poslanců.

Babiš díky přednostnímu právu předčítal projevy pěti poslanců ANO, které nemohli sami přečíst kvůli zrušení obecné rozpravy k novele. Projevy pak prokládal svými komentáři namířenými proti vládní koalici. Posteskl si například, že prý nemá právo být v politice a přijímají se zákony namířené proti němu. Citoval například projev Jany Pastuchové (ANO), která vládě vyčetla, že s návrhem přišla až po prezidentských volbách. „Je čas na dělání nepopulárních kroků," citoval. V projevu poslance ANO Julia Špičáka například opět zaznělo, že je nepřijatelné, aby Sněmovna projednávala návrh zákona ve stavu legislativní nouze.

„Musíme ho ukecat," zopakoval Babiš záměr ANO obrátit se na nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby spornou důchodovou novelu nepodepisoval v případě, že ji koalice prosadí v obou parlamentních komorách. Pavel slíbil své záměry s novelou sdělit v pátek 10. března, pokud bude schválena, Podle Babiše by stačilo, aby prezident rozhodnutí o novele oddálil na dobu po 22. březnu, do kdy vláda potřebuje snížení prosadit. Kdyby si prezident vzal 10. (března) 14 dní, tak my důchodci budeme slavit," řekl Babiš. Podle něj by tak Pavel měl příležitost naplnit svůj záměr společnost spojovat.

Babiš na závěr projevu bez bližšího zdůvodnění navrhl přerušit projednávání bodu do 21. března do 9:00. S návrhem ale neuspěl. Koaliční poslanci okamžitě začali vznášet protinávrhy na přerušení pouze na několik minut. To umožnilo, aby se v jednacím sále sešlo dostatečné množství poslanců. Poslanec STAN Ondřej Lochman navíc uspěl z námitkou proti řízení schůze místopředsedou Sněmovny Karlem Havlíčkem (ANO). Důvodem bylo to, že Havlíček chtěl nechat hlasovat o přerušení schůze ještě před tím, než zazněly všechny koaliční návrhy na přerušení schůze.

Havlíček se hájil tím, že už spustil hlasování o prvním z protinávrhů. „Já myslím, že jsou zde zbytečně horké hlavy a že je potřeba to trochu zklidnit," konstatoval předseda klubu SPD Radim Fiala. Požádal proto o 30 minut přestávky na poradu, která skončila ve 2:13.

Opoziční hnutí ANO a SPD mají celkem šestici řečníků, kteří mohou vystoupit s přednostním právem. Vedle Babiše jde o lídra SPD Tomia Okamuru, o místopředsedy Sněmovny za ANO Karla Havlíčka a Kláru Dostálovou a o šéfy klubů Alenu Schillerovou a Radima Fialu. Pokud by postupovali ve čtení poslaneckých projevů stejně jako Babiš, tento způsob zdržování chodu Sněmovny by mohl trvat ještě dlouho. Do běžné debaty se původně hlásilo sedm desítek poslanců.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…