Schůzka šéfů českých tajných služeb. Poslanec popsal podrobnosti

17.01.2015 8:32

Schůzka šéfů českých tajných služeb s poslanci naznačila i nápady na konkrétní změny legislativy. Více o schůzce řekl Lidovým novinám šéf výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). Tajné služby prý dostaly úkol a musí si říci, co chtějí. Vláda pak návrhy zváží.

Schůzka šéfů českých tajných služeb. Poslanec popsal podrobnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovní ulice
reklama

Bezpečnostní služby chtějí nyní kvůli vyššímu riziku požádat o rozšíření svých pravomocí. LN zjišťovaly, zda se na schůzce probíraly podrobněji. "Mluvili jsme o ledasčem. Samy tajné služby by měly přijít s návrhy, co všechno by potřebovaly. BIS, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace dostaly za úkol, aby vypracovaly přehled, zda potřebují nové kompetence,“ popsal Váňa. Vláda pak prý zváží, jak s těmito návrhy naloží.

I premiér Bohuslav Sobotka po tragédii ve Francii, kde teroristé zabili 17 lidí, mluvil o nutnosti posílit BIS. Podle něj BIS potřebuje větší rozpočet i více zaměstnanců. Bude se v souvislosti s posílením této organizace předkládat i návrh zákona o kontrole? "Nepovažuji současné zpřesnění v zákoně – jde o novelu – za nějaké zásadní rozšíření pravomocí. Někteří členové výboru se dokonce divili, že tato oprávnění tajné služby už dávno nemají. Požadované informace z bank či finančních úřadů si sice jistě dokážou zajistit už dnes, je to však mnohdy komplikované. Když jde například o odpověď na dotaz zahraničních partnerů, nemusí na takovou akci být dostatek času. Poskytnutí informací bude ostatně podléhat schválení soudu,“ odpověděl LN předseda sněmovního výboru pro bezpečnost.

Tajné služby se nemohou chlubit...

Váňa se rovněž zmínil o koordinaci agentů. "Považuji za důležité, že politici měli možnost od všech tří ředitelů českých tajných služeb slyšet, jak si vzájemnou spolupráci pochvalují. Byl jsem rád, že jsme si vyslechli i příklady velmi úspěšné spolupráce se zahraničními partnery. Tajné služby se jinak nemohou pochlubit úspěchy ani komentovat neúspěchy,“ dodal.

V poslední době se také spekuluje o odchodu z pozice šéfa BIS Jiřího Langa. Roman Váňa si to však nepřeje. "Byl bych mezi prvními, kdo by to panu řediteli rozmlouval. Už máme dva nové šéfy tajných služeb,“ říká.

"Kvůli rozpočtovým škrtům v Česku v minulosti odcházelo ze služeb mnoho zkušených lidí, kteří prostě nezískávali adekvátní odměnu. Služba kvůli rozpočtu dokonce musela propouštět. Bezpečnostní výbor na toto riziko upozorňuje vládu při projednávání rozpočtu minimálně pět let. Služby jsou dlouhodobě podfinancované,“ uvedl pro LN mimo jiné Váňa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

11:12 „P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

Útok komika Tomáše Měcháčka začal rozebírat i komentátor Ondřej Hejma. Když totiž Měcháček obvinil X…