Bezpečnostní služby chtějí nyní kvůli vyššímu riziku požádat o rozšíření svých pravomocí. LN zjišťovaly, zda se na schůzce probíraly podrobněji. "Mluvili jsme o ledasčem. Samy tajné služby by měly přijít s návrhy, co všechno by potřebovaly. BIS, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace dostaly za úkol, aby vypracovaly přehled, zda potřebují nové kompetence,“ popsal Váňa. Vláda pak prý zváží, jak s těmito návrhy naloží.
I premiér Bohuslav Sobotka po tragédii ve Francii, kde teroristé zabili 17 lidí, mluvil o nutnosti posílit BIS. Podle něj BIS potřebuje větší rozpočet i více zaměstnanců. Bude se v souvislosti s posílením této organizace předkládat i návrh zákona o kontrole? "Nepovažuji současné zpřesnění v zákoně – jde o novelu – za nějaké zásadní rozšíření pravomocí. Někteří členové výboru se dokonce divili, že tato oprávnění tajné služby už dávno nemají. Požadované informace z bank či finančních úřadů si sice jistě dokážou zajistit už dnes, je to však mnohdy komplikované. Když jde například o odpověď na dotaz zahraničních partnerů, nemusí na takovou akci být dostatek času. Poskytnutí informací bude ostatně podléhat schválení soudu,“ odpověděl LN předseda sněmovního výboru pro bezpečnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr