Schwarzenberg: Nejsem mrtvola, jsem naživu a hýbu se. Válku proti Putinovi nesmíme vést na půl plynu. To je na facku, jak postupuje Evropa

12.09.2014 7:01

Bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se ve svých sedmdesáti šesti letech ještě do důchodu nechystá. Po krátkém intermezzu po prezidentských volbách, kdy sbíral síly, ohlásil minulý týden na svém facebookovém profilu comeback. A hned začal troubit k tvrdému postupu vůči Rusku, jež je podle knížete ve válce s Evropou, a agresora, jakým je Putin, diplomatickými prostředky nezastavíme.

Schwarzenberg: Nejsem mrtvola, jsem naživu a hýbu se. Válku proti Putinovi nesmíme vést na půl plynu. To je na facku, jak postupuje Evropa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Šestasedmdesátiletý politik se po loňské prezidentské volbě a parlamentních volbách trochu stáhl z veřejného života. Nabíral síly a vyrovnával se prý také s těžkou nemocí mladšího bratra, který letos v květnu zemřel. Minulý týden ovšem na svém facebookovém profilu oznámil návrat do politiky.

„Od ledna běží vědomá kampaň, především ve dvojích novinách, které patří Andreji Babišovi, že už jsem starý, že už odcházím z politiky, že už na to nemám sílu. Už bylo načase říci, že jsem pořád naživu, hýbu se a ještě nejsem mrtvola,“ vysvětloval v rozhovoru pro Hospodářské noviny motivy, které stály za jeho politickým obživnutím.  

V čele TOP 09 chce ještě nějakou dobu zůstat, pokud mu to zdraví dovolí, o prezidentské křeslo se ale ucházet nehodlá. „Jsem hluboce přesvědčen, že by měl nastoupit někdo o generaci mladší. My všichni, co tu dneska jsme, jsme vyrostli v jiné době a to nás ovlivňuje. Ty, kdo se podrobili, i ty, kdo bojovali. Musí přijít někdo, komu se instinkty neposílily diktaturou,“ míní Schwarzenberg.

Proti Rusku přitvrdit

Vládní lavírování ohledně dalších unijních sankcí vůči Rusku se mu vůbec nelíbí. Sám by se přiklonil k mnohem tvrdšímu postupu. „Tady jde o postavení země, která zažila rok 1938, 1939 a 1968. Musíme jít v čele snah zastavit agresi, ne se vymlouvat. Tady se točí debata pořád kolem toho, co nás poškodí. Svoboda a zachování mezinárodního práva mají přednost i před hospodářskou otázkou,“ uvádí exministr zahraničí s tím, že bychom si měli uvědomit, že předešlé generace umíraly za svobodu. A když my můžeme bojovat za svobodu pouhým snížením HDP, jsme na tom zatraceně dobře.

Anketa

Jaký trest si zaslouží vrah dítěte? (pozn.: Jako maximální možnost. Konkrétní případ samozřejmě vždy musí posoudit soudce)

hlasovalo: 13173 lidí

Sankce proti Rusku se prý dávkují postupně. Schwarzenberg by se je ale nebál přitvrdit hned od začátku. „Od začátku tu měl být ten nejtvrdší postup. Takhle má agresor čas se přichystat a přizpůsobit, což také dělá. Válka se nemůže vést na půl plynu,“ myslí si.

Na Ukrajině se podle něj vede válka nejenom mezi Ukrajinou a Ruskem, ale Rusko podle něj zaútočilo na celou Evropskou unii, jelikož to celé údajně začalo až poté, co Ukrajina podepsala asociační dohodu.

Proti zlu se musíme bránit všemi dostupnými prostředky. Pokud k tomu bude Západ přistupovat tak, jak k tomu přistupuje doteď, nesmíme se prý divit, že Putin bude pokračovat. „Opakuji, musíme postupovat tvrdě. Ne, že představitelé Evropy řeknou: Nějaké sankce už jsme vymysleli, ale s jejich zavedením ještě počkáme. To je přístup k fackování,“ rozčílil se.

„Agresora nezastavíte diplomatickými prostředky. Jen když bude Putin na svůj postup citelně doplácet, při dalším kroku zaváhá. Když ne, bude pokračovat. Pak doufám, že se za Chebem zastaví,“ uzavřel Schwarzenberg.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lušTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

7:25 „Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

Cestovatel trabantem Dan Přibáň našel recept na výhru v boji o „duši národa“. „Je třeba po nich dupa…