Schwarzenberg nemá ústavní žalobu na Klause za rozumný krok

04.03.2013 18:01

Schválení ústavní žaloby na prezidenta Václava Klause v Senátu není rozumný krok, řekl ČTK vicepremiér, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Klausova lednová amnestie, která je v souvislosti s návrhem žaloby zmiňována nejčastěji, mohla být podle ministra nerozumná, Schwarzenberg ji ale nepokládá za velezrádnou. Za přihlouplé gesto opozičního Senátu, které Českou republiku jen zesměšňuje má výsledek dnešního jednání vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Schwarzenberg nemá ústavní žalobu na Klause za rozumný krok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

"Myslím, že to není rozumný krok. Prezident je státní instituce, žalovat ho máme opravdu jen z velmi vážných důvodů," řekl ČTK v reakci na krok horní komory Parlamentu Schwarzenberg. To, co se Klausovi vytýká, mohlo podle něj být nerozumným rozhodnutím, "může to být v nejhorším případě zneužití úředního postavení", nejde však o velezradu.

První žalobu na prezidenta v historii ČR dnes hlasy 38 senátorů proti 30 schválil Senát, který nyní pošle žalobu Ústavnímu soudu. Návrh, zmiňující kontroverzní novoroční amnestii, ale také Klausovo otálení s podpisem smluv a jmenováním soudců, podepsalo 28 senátorů. Žaloba na prezidenta nyní dostane u soudu prioritu před ostatními kauzami. Rozhodnutí by mohlo padnout nejdříve koncem března. Klaus z Hradu odchází tento čtvrtek.

Podle vicepremiérky Peake žaloba nic neřeší. Klaus nemůže být odvolán, protože jeho funkční období končí. "Amnestii jako takovou už toto rozhodnutí nezruší," připomněla. Jediným způsobem, jak do budoucna podobným krokům předejít, podle ní je navrhnout zrušení prezidentského práva amnestii vyhlásit. Sama prý s takovým návrhem hodlá přijít. "V právním státě nemá být uznávána ani kolektivní vina ani kolektivní nevina. Ponechala bych jen právo udělení adresné milosti," uvedla.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …