Schwarzenberg ohlásil, že nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Nahradit by jej prý měl Kalousek

05.10.2015 18:20 | Zprávy

Karel Schwarzenberg nebude na listopadovém sněmu kandidovat na předsedu TOP 09. Řekl to dnes na zasedání výkonného výboru strany v Českém Krumlově. Sedmasedmdesátiletý politik ale v politice zůstat chce, uvedl, že povede jako lídr kandidátku do sněmovních voleb. Schwarzenberg stojí v čele TOP 09 od jejího vzniku od listopadu 2009.

Schwarzenberg ohlásil, že nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Nahradit by jej prý měl Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem

Ve funkci by ho měl nahradit první místopředseda strany Miroslav Kalousek, který patří mezi nejvýraznější tváře TOP 09. O předsedovi strany rozhodne listopadový sněm. Kalouska na předsedu dnes navrhla jihočeská organizace TOP 09.

Schwarzenberga vedla k jeho rozhodnutí částečná ztráta sluchu. "Poslední kopanec, který jsem dostal, bylo to, když jsme měli tiskovku ve sněmovně a já jsem i se sluchátky už neslyšel otázky novinářů," řekl předseda TOP 09.

Stále však chce zůstat politicky aktivním a měl by v příštích volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat jako lídr pražské kandidátky za TOP 09. Řekl, že má stále chuť pokračovat v politice. "Jsou dvě osoby, které mě motivují k tomu, abych zůstal. A ty mě motivují velmi silně. Je to pan prezident a pan Babiš," uvedl Schwarzenberg.

Kalousek chce nabídnout novou vizi

Dodal, že jeho nástupcem v čele TOP 09 by se měl stát Kalousek. Podle Schwarzenberga je nejlepším kandidátem. "O tom jsem hluboce přesvědčen. Byl nezpochybněná hospodářská a finanční autorita, to jsme všichni věděli. Ale teď se vyjadřuje také k jiným tématům a musím říci, že velice dobře. To je další důvod, že už tady nejsem potřeba," řekl Schwarzenberg.

Kalousek dnes v Českém Krumlově oznámil, že bude na předsedu kandidovat. Podle něj je to jeho povinnost. "Jsem statutární místopředseda a ten musí být připraven vést stranu v jakékoli situaci," uvedl Kalousek. Řekl také, že je jeho povinností nabídnout členům TOP 09 vizi dalšího politického směřování a požádat je o důvěru.

Kalousek se domnívá, že Schwarzenberger patří do kategorie takzvaných neformálních autorit. Takové lidi podle něj okolí přirozeně respektuje a bere vážně jejich názory. Proto Kalousek vítá, že bývalý ministr zahraničí neodchází z politiky. "Zůstává tam, kde je nejvíc potřeba. To jediné, čeho bude zbaven, jsou formální a administrativní povinnosti, které na sebe váže funkce předsedy strany," řekl Kalousek.

Schwarzenbergovi straničtí kolegové očekávají, že přijme pozici čestného předsedy a bude se dál věnovat otázkám zahraniční politiky a lidských práv. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ČTK řekl, že i on doufá, že Schwarzenberg zůstane aktivní součástí české politiky. "Ačkoliv s ním mnohdy nesouhlasím, lidsky si jej vážím," uvedl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…