Schwarzenberg ohlásil, že nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Nahradit by jej prý měl Kalousek

05.10.2015 18:20

Karel Schwarzenberg nebude na listopadovém sněmu kandidovat na předsedu TOP 09. Řekl to dnes na zasedání výkonného výboru strany v Českém Krumlově. Sedmasedmdesátiletý politik ale v politice zůstat chce, uvedl, že povede jako lídr kandidátku do sněmovních voleb. Schwarzenberg stojí v čele TOP 09 od jejího vzniku od listopadu 2009.

Schwarzenberg ohlásil, že nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Nahradit by jej prý měl Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem

Ve funkci by ho měl nahradit první místopředseda strany Miroslav Kalousek, který patří mezi nejvýraznější tváře TOP 09. O předsedovi strany rozhodne listopadový sněm. Kalouska na předsedu dnes navrhla jihočeská organizace TOP 09.

Schwarzenberga vedla k jeho rozhodnutí částečná ztráta sluchu. "Poslední kopanec, který jsem dostal, bylo to, když jsme měli tiskovku ve sněmovně a já jsem i se sluchátky už neslyšel otázky novinářů," řekl předseda TOP 09.

Stále však chce zůstat politicky aktivním a měl by v příštích volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat jako lídr pražské kandidátky za TOP 09. Řekl, že má stále chuť pokračovat v politice. "Jsou dvě osoby, které mě motivují k tomu, abych zůstal. A ty mě motivují velmi silně. Je to pan prezident a pan Babiš," uvedl Schwarzenberg.

Kalousek chce nabídnout novou vizi

Dodal, že jeho nástupcem v čele TOP 09 by se měl stát Kalousek. Podle Schwarzenberga je nejlepším kandidátem. "O tom jsem hluboce přesvědčen. Byl nezpochybněná hospodářská a finanční autorita, to jsme všichni věděli. Ale teď se vyjadřuje také k jiným tématům a musím říci, že velice dobře. To je další důvod, že už tady nejsem potřeba," řekl Schwarzenberg.

Kalousek dnes v Českém Krumlově oznámil, že bude na předsedu kandidovat. Podle něj je to jeho povinnost. "Jsem statutární místopředseda a ten musí být připraven vést stranu v jakékoli situaci," uvedl Kalousek. Řekl také, že je jeho povinností nabídnout členům TOP 09 vizi dalšího politického směřování a požádat je o důvěru.

Kalousek se domnívá, že Schwarzenberger patří do kategorie takzvaných neformálních autorit. Takové lidi podle něj okolí přirozeně respektuje a bere vážně jejich názory. Proto Kalousek vítá, že bývalý ministr zahraničí neodchází z politiky. "Zůstává tam, kde je nejvíc potřeba. To jediné, čeho bude zbaven, jsou formální a administrativní povinnosti, které na sebe váže funkce předsedy strany," řekl Kalousek.

Schwarzenbergovi straničtí kolegové očekávají, že přijme pozici čestného předsedy a bude se dál věnovat otázkám zahraniční politiky a lidských práv. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ČTK řekl, že i on doufá, že Schwarzenberg zůstane aktivní součástí české politiky. "Ačkoliv s ním mnohdy nesouhlasím, lidsky si jej vážím," uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…