Schwarzenberg přednášel německy na Rakouském gymnáziu v Praze: Česká hysterie kolem uprchlíků. Stydím se za svou zemi!

13.11.2015 17:11 | Zprávy

REPORTÁŽ Ve čtvrtek večer se na Rakouském gymnáziu v Praze uskutečnil rozhovor s poslancem a bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Rozhovor proběhl v německém jazyce a byl veden doktorem Vladimírem Handlem z Katedry německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Hlavním tématem byl především vývoj česko-rakouských vztahů ve 20. století. Krátce se pak debata dotkla i některých současných témat, například uprchlické krize. Rozhovor se uskutečnil pod čestnou záštitou rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze, který se ale rozhovoru neúčastnil.

Schwarzenberg přednášel německy na Rakouském gymnáziu v Praze: Česká hysterie kolem uprchlíků. Stydím se za svou zemi!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg přiznal, že přestože se české vztahy s Rakouskem zlepšují, nejsou zdaleka ideální. „Stále je to složitější s Rakouskem než s jinými zeměmi. Situace je ale výrazně lepší než v 90. letech a nekonečně lepší než za dob první republiky, kdy byly vztahy velmi napjaté“. Za největší obtíž vzájemných vztahů České republiky a Rakouska považuje Schwarzenberg právě to, že jsou si oba národy natolik podobné. „Vždycky jsem hájil tezi, že Rakušané a Češi jsou jeden národ, jen rozdělen dvěma jazyky.“ Kvůli této podobnosti a příbuznosti se podle něj v obou národech zrcadlově odráží i stejné chyby a sympatické či nesympatické vlastnosti. „Je těžké milovat sousedy, naopak se často stává, že sousedé či příbuzní nám jdou spíše na nervy.“ poznamenává Schwarzenberg.

Provázanost obou států popisuje vtipnou anekdotou: „Pro ilustraci, v roce 1990 bylo první velké setkání mezi zástupci čerstvě osvobozeného Československa a Rakouska. Odehrávalo se to na moravském zámku Seelowitz (Židlochovice). Stáli jsme tam a horlivě diskutovali. Z rakouské strany tam byl tehdejší kancléř doktor Vranitzky, tehdejší ministr financí doktor Lacina – to je mimochodem krásné jméno pro ministra financí – a pozdější prezident, tehdejší generální tajemník ministra zahraničí, doktor Klestil. Z českých řad tam tehdy byl ministr zahraničí Dienstbier, ministr financí Klaus a kancléř Schwarzenberg. Tato malá historka sděluje mnohé a kdybyste se podívali do vídeňského nebo pražského telefonního seznamu – pokud se teda ještě vůbec vyrábějí – viděli byste, že v tom pražském najdete velmi mnoho německých jmen a v tom vídeňském nespočetně českých.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elon Musk zakládá „Americkou stranu“, aby vyzval washingtonský kartel

20:49 Elon Musk zakládá „Americkou stranu“, aby vyzval washingtonský kartel

Miliardář a vizionář Elon Musk rozpoutal politický uragán, když v sobotu 5. července 2025 ohlásil vz…