Sdružení Maják chce jednat s Kněžínkem kvůli H-Systemu

03.08.2018 13:07

Sdružení Maják, které zastupuje část klientů zkrachovalého H-Systemu, žádá o schůzku ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Chce s ním jednat o pátrání po majetku H-Systemu a o odškodnění pro bývalé klienty za průtahy při soudním řízení. ČTK o tom dnes informovala předsedkyně Majáku Jitka Drunecká.

Sdružení Maják chce jednat s Kněžínkem kvůli H-Systemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
reklama

„Po dobu dvaceti let intenzivně hledáme majetek, který zašantročil pravomocně odsouzený pachatel (zakladatel H-Systemu) Petr Smetka a bohužel stát nám v tomto směru není nápomocen, ba naopak. V současné době se řeší jak pomoci klientům, ale neřeší se vůbec, jak a kam zmizel majetek," uvedlo sdružení Maják v dopise adresovaném Kněžínkovi.

S Kněžínkem chce také jednat o odškodnění pro klienty H-Systemu za nepřiměřenou délku trestního řízení. Ministerstvo spravedlnosti podle Majáku poskytlo poškozeným klientům odškodné ve výši 2314 korun, což považují za nedostatečné.

„Již více než čtyři roky se proto soudíme s Ministerstvem spravedlnosti, které navzdory závazným nálezům Ústavního soudu v těchto věcech nadále odmítá přiznat požadované odškodnění v odpovídající výši," uvedl Maják. „Vzhledem k tomu, že klienti H-Systemu jsou oběti trestné činnosti, je tento přístup ministerstva velmi necitlivý," uvedlo sdružení.

O možném odškodnění klientů H-Systemu mluvil v úterý předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Nezmiňoval se ale o odškodnění za průtahy v soudním řízení, ale o tom, že by stát měl poměrnou částkou odškodnit všechny, kdo do H-Systemu vložili peníze. Kněžínek se ale k takovému názoru staví skepticky. V dnešním vydání listu MfDnes upozornil, že by speciální odškodné pro klienty jedné zkrachovalé firmy mohlo vést k požadavkům na odškodnění dalších lidí, kteří přišli o majetek při jiných podvodech v 90. letech. Podle něj už v minulosti existoval speciální zákon o odškodnění klientů zkrachovalé Union banky, který ale zrušil Ústavní soud.

Sdružení Maják zastupuje část klientů H-Systemu, kteří se nepokusili dostavět byty po zkrachovalé společnosti, ale chtějí získat zpět část peněz vložených do H-Systemu prostřednictvím prodeje majetku zkrachovalé společnosti v konkurzu.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Leo Luzar: Zeman čeká, to je státnické. V BIS to věděli už v roce 2018, používají triky

13:55 Leo Luzar: Zeman čeká, to je státnické. V BIS to věděli už v roce 2018, používají triky

Z členských států EU a NATO se Česku dostává v souvislosti s kauzou Vrbětice podpory, český preziden…