Sedí v komisi. A sami si to rozdávají! zlobí se Daniel Vávra. Prošetří kulturní dotace

29.06.2020 8:12

Dva a půl milionu korun má na letošní rok přislíben od ministerstva kultury čtrnáctideník A2. Rozhodla o tom odborná komise. Ve které sedí Jan Bělíček, šéfredaktor A2larmu, online platformy čtrnáctideníku. Na tato fakta a spoustu dalších se zaměřil herní vývojář Daniel Vávra. Hodlá nechat tento údajný střet zájmů prošetřit. Ale není zdaleka první, kdo si složení komise, která přiklepává veřejné prostředky, všiml.

Sedí v komisi. A sami si to rozdávají! zlobí se Daniel Vávra. Prošetří kulturní dotace
Foto: Repro Facebook
Popisek: Herní vývojář Daniel Vávra
reklama

Vávra upozorňuje na to, jak jsou rozdělovány dotace Ministerstva kultury pro tištěná i internetová periodika. Především upozorňuje ale na to, kdo hlasuje o tom, kam veřejné prostředky půjdou. Jak je možné zjistit ze stránek ministerstva kultury, členů komise je dohromady jedenáct. A je mezi nimi i Jan Bělíček, šéfredaktor internetového A2larmu.

Anketa

Má smysl existence Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 18322 lidí

Mezi dotovanými tištěnými periodiky je však A2 kulturní čtrnáctideník. „A2 dostává pravidelně od ‚odborné komise‘ grant cca 2,5 milionu na rok. Za posledních 5 let tak dostal celkem víc než 10 milionů korun,“ píše Vávra. Jak se píše na stránkách A2larmu, „internetový deník Alarm vznikl v roce 2013 jako online platforma prestižního kulturního čtrnáctideníku A2.“

Pro rok 2020 udal „prestižní kulturní čtrnáctideník“ náklady ve výši téměř 5 milionů korun a požádal o dotaci ve výši 2 843 520 Kč. Která mu nebyla udělena v celé výši, ale dostal/dostane pouze 2 539 000 Kč. „Komise ocenila stabilní úroveň časopisu, seznala ovšem, že prostor věnovaný živé literatuře je značně limitovaný,“ hodnotí komise práci kulturního čtrnáctideníku. Pro srovnání, dotace pro A2 je třetí největší. 2 584 000 korun získal obtýdeník živé literatury Tvar, nejvíce pak literární měsíčník Host, který požádal o dotaci ve výši 3 130 000 korun a v plné výši mu byla přiznána. Další ze členů komise, Jan Delong je uveden jako autor v aktuálním čísle webového magazínu Tvaru a v tomto periodiku se angažuje i Simona Racková.

Fotogalerie: - HON na vládu

Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...

Jak Vávra uvádí, nadpoloviční většina členů komise zároveň publikuje či publikovala v periodicích, která dostávají dotace, což značí střet zájmů.  

Anketa

Postupuje vláda proti šíření koronaviru SARS CoV-2 správně? (Ptáme se od 29.6.2020)

88%
12%
hlasovalo: 6661 lidí

„Dohromady udílí komise pravidelně více než 15 milionů ročně. Jen za posledních 5 let tak rozdělila více než 75 milionů, přičemž u velké části udělených dotací byl někdo z komise ve střetu zájmů. Velká část publikací je politicky (levicově) zaměřená a věnuje se aktuální politice. Ministerstvo kultury tak dotuje jednu stranu politického spektra, která sama sebe hodnotí a udílí si peníze na činnost,“ informuje herní vývojář a ptá se, zda by něco takového prošlo u pravicové části politického spektra.

Vávra také zjišťoval, jaká je čtenost titulů dotovaných z peněz daňových poplatníků. A2 má údajně prodaný náklad 5000 kusů, Tvar 800 a Host 1300. Dodal, že našel tvrzení, že ti, kdo jsou v komisi ve střetu zájmů při hlasování, chodí za dveře. „Zápisy z hlasování ale nikde nejsou. Někteří členové komise navíc musí být za dveřmi většinu času, protože přispívají do několika publikací najednou,“ pochybuje herní vývojář a táže se, kam má podat stížnost či dokonce trestní oznámení.

Marketér Martin Jaroš také prověřoval Vávrova tvrzení. „Jestli to tak je, tak to je fakt slizký... Zdá se, že partičky kamarádíčků, kteří si vždy navzájem pomůžou, fungujou všude! Jestli je to pravda, tak velký zklamání...“ hodnotil nálezy. A dodal, že pak A2 může těžko útočit na Babiše za střet zájmů, když používá stejné praktiky, ze kterých premiéra obviňuje.

Dodejme, že to není zdaleka poprvé, co se A2 a Jan Bělíček dostali pod drobnohled. Na to, kdo v komisi sedí, upozorňoval např. komentátor Jiří Peňás v deníku Echo24 a šéfredaktor časopisu Babylon Petr Placák v roce 2018, když časopis Babylon nedostal od ministerstva kultury „ani korunu“, ačkoliv požadavek na dotaci byl „pouhých“ 200 tisíc korun, zatímco jiné literární časopisy dostaly dotace v řádu milionů. Jak Peňás tak Placák uvádějí, že se jednalo o účelové rozhodnutí členů komise. Na střet zájmů Bělíčka a dalších poukázalo i Forum24. O rok a čtvrt později „podivné“ financování A2larmu zkoumal šéf Info.cz Michal Půr. Dodejme, že podle dokumentu o složení odborné komise dotačního řízení pro rok 2020 je toto poslední rok, kdy Jan Bělíček z A2larmu o dotacích rozhoduje a členové komise jsou údajně vybíráni na základě svých odborných kvalit, zkušeností a pověsti v oboru, ne podle příslušnosti k jednotlivým profesním organizacím či sdružením.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…