Sedm lidí stíhá policie, krátili daň v hodnotě 810 milionů korun

13.01.2012 17:02

Podle informcí ČTK policie obvinila 7 lidí, kteří se měli podílet na zkrácení daně z přidané hodnoty při nákupu nafty. Škoda se odhaduje na 810 milionů korun.

Sedm lidí stíhá policie, krátili daň v hodnotě 810 milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nafta, ilustrační foto.
reklama

Protikorupční policie obvinila sedm lidí, kteří se podle ní měli podílet na krácení daně z přidané hodnoty při nákupu nafty. Skupina podle kriminalistů nakupovala od listopadu 2009 do září 2010 od společností sídlících v jiných státech EU motorovou naftu, kterou do ČR dovážela v cisternách. Z nakoupené nafty skupina neodvedla DPH a následně ji prodávala prostřednictvím sjednaných prodejců za výrazně nižší ceny. Škodu kriminalisté odhadují na nejméně 810 milionů korun, informoval ČTK mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

"Lidé, kteří se podíleli na trestné činnosti, působili jako jednatelé, společníci, zaměstnanci či osoby jednající ve prospěch obchodních společností se sídlem v ČR (převážně šlo o společnosti s ručením omezeným)," uvedl mluvčí. Policie stíhá šest mužů a jednu ženu ve věku od 23 do 63 let pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle policistů byla většina získaných peněz vyváděna do zahraničí.

Prověřování tohoto případu bylo velice složité, uvedl mluvčí. Šestačtyřicetiletý cizinec, který byl hlavním organizátorem, měl totiž podle něho v rámci svého utajení dosazovat do statutárních orgánů společností, jenž naftu fakticky nakupovaly a prodávaly, takzvané bílé koně. "Jakmile se o jejich obchody začaly zajímat orgány činné v trestním řízení, hlavní organizátor všechny transakce velmi rychle převedl na nové společnosti, jejichž personální obsazení však bylo prakticky identické, a tak mohlo docházet k pokračování v trestné činnosti," uvedl mluvčí.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

7:43 ,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

TOP 09 se těžko dostává do médií a nemá v tom směru možnosti jako premiér Babiš, myslí si předseda p…