Sedm typů korupce ve zdravotnictví: Česko „zvládá“ prakticky všechny

5. 1. 2014 7:48

Studie Evropské komise analyzovala sedm typů korupce, se kterými se lze setkat ve zdravotnictví v zemích EU. V Česku se objevují prakticky všechny, i když zavedení poplatků, které se příští vláda chystá zrušit, omezilo nepovolený přísun peněz lékařům od pacientů. Za pozornost také stojí fakt, že výše platů korupční prostředí prakticky neovlivňuje. Neplatí, že vyšší plat znamená méně prostoru pro korupci. Informuje o tom server iDnes.cz.

Sedm typů korupce ve zdravotnictví: Česko „zvládá“ prakticky všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

"Poplatky určitě změnily vnímání pacientů - lidé mají pocit, že když už si platí, jsou zákazníkem a nemají potřebu dávat lékaři něco navíc," říká Jana Petrenko z Koalice pro zdraví. Nejrozšířenější je zřejmě korupční jednání při nákupu přístrojů do zdravotnických zařízení, svou roli sehrávají také finanční vazby mezi lékaři a farmaceutickými firmami. Lékaři totiž bývají odměňováni za to, že předepisují konkrétní léky té či oné firmy.

"Myslím, že tady se situace zlepšila, výrobci léků se chovají etičtěji. Zrovna minulý týden firma GSK, která určuje trendy, vydala zprávu, že už nebude hodnotit své pracovníky, kteří seznamují lékaře s novými léky, podle toho, kolik léků se podaří prodat. Což je zajímavý průlom," říká Jana Petrenko.

Studie popisuje celkem 86 korupčních případů z různých zemí EU. Např. v Německu lékaři za úplatu posouvali pacienty v transplantačním seznamu. O českých kauzách se studie nezmiňuje, ale není bez zajímavosti, že tři procenta dotázaných obyvatel Česka odpověděly, že v posledním roce po nich ve zdravotnictví někdo úplatek vyžadoval nebo alespoň očekával.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…