Šéf NATO přesvědčoval z novin, že musíme zůstat v Afghánistánu

01.12.2018 21:18 | Zprávy
autor: nab

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro deník Právo na serveru Novinky.cz sdělil, jak jedině se může situace v Afgánistánu vyřešit. NATO se prý v Afghánistánu nevrátí k bojové misi, je ale klíčové, aby pomáhalo afghánským bezpečnostním silám. „Mise v Afghánistánu je i v našem zájmu,“ zdůraznil a nezapomněl vyzdvihnout úsilí České republiky.

Šéf NATO přesvědčoval z novin, že musíme zůstat v Afghánistánu
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Úvodem Stoltenberg ocenil práci a nasazení českých vojáků v Afghánistánu. Velmi ho zarmoutilo, že v Afghánistánu od léta zemřeli čtyři čeští vojáci. „Každá taková ztráta je tragická nejen pro pozůstalé, ale také pro domovské země a pro celou Alianci,“ řekl.

V říjnu jeden z těchto vojáků zahynul rukou Afghánce ve vládní uniformě. „Nemůžeme nikomu dovolit, aby poškodil důvěru, která byla vytvořena během let mezi Afghánistánem a NATO,“ sdělil a dodal, že již byla přijata opatření při cvičeních, ale měli bychom mít na paměti, že počet těchto incidentů je velmi nízký.

Zdůraznil, že situace v Afghánistánu je stále velmi složitá. Rozhodnost NATO pokračovat  ve výcvikové misi je podle jeho slov ale pevná. „A to prostřednictvím účinných a odolných afghánských bezpečnostních sil a institucí, jimiž můžeme zaručit, že se Afghánistán znovu nestane útočištěm mezinárodního terorismu, který ohrožuje naši bezpečnost,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…