Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům se v rádiu pořádně opřel do Zemana a Babiše za jejich slova o migrantech

11.08.2016 19:11

Hostem čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům. Promluvil o současné uprchlické krizi a o tom, že bychom měli dostát našim mezinárodním závazkům a zároveň vyjádřil velké pochybnosti o dohodě mezi EU a Tureckem.

Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům se v rádiu pořádně opřel do Zemana a Babiše za jejich slova o migrantech
Foto: archiv red
Popisek: Martin Rozumek
reklama

Rozumek uvedl, že se nelze vysmeknout z povinností přijímat uprchlíky, protože jsme se k tomu zavázali přijetím mnohých mezinárodních smluv. Přerozdělovací kvóty jsou podle něj jedním z možných řešení, jak země, které přijímat uprchlíky nechtějí, přinutit dostát svým povinnostem.

„Mezinárodní závazky mají přednost před našimi zákony,“ řekl Rozumek s tím, že ho velmi mrzí, že Miloš Zeman a Andrej Babiš nejsou schopni ani správně definovat uprchlíka. „Výzvy, ať nepřijmeme žádné uprchlíky, jsou protiústavní,“ dodal.

Rozlišit ekonomické migranty od uprchlíků lze pouze skrze azylové řízení. Žádost o azyl musí být projednána, protože až její výstup určí, kdo je a kdo není uprchlík. Nelze všechny příchozí dělit jen tak.

Důležité je i sjednotit evropskou návratovou politiku, protože někdy pro migranty ani není možné po zamítnutí jejich žádosti legálně opustit zemi. „Já si myslím, že Česká republika je v komfortní situaci, protože jsme nebyli, nejsme a ani zřejmě nebudeme cílovou zemí,“ dodal. „Jiné východisko, než jednotná politika a nějaké rozložení toho břemene asi není možné.“

„My jsme kritizovali ministra Chovance několikrát, nám se nelíbí ta politika detencí,“ řekl Rozumek s tím, že vsadit za přestupek rodiny s dětmi za mříže není správné. O jeho návrzích zabezpečit více hranice pochybuje jako o správných, jelikož uprchlíci k nám stejně nechtějí.

„Já se domnívám, že ta dohoda EU s Tureckem nevydrží, protože je postavená na dvou fikcích,“ řekl Rozumek. První je, že Řecko má vybudovaný azylový systém a druhou je, že Turecko je bezpečnou zemí. Ani jedno z těchto tvrzení není pravdivé. „Jakmile dáme Erdoganovi jednoznačně najevo, že zrušení vízové povinnosti se nebude konat, což bychom měli udělat, tak přestane mít zájem.“

„Nemůžeme se spoléhat na dobrou vůli Turecka,“ podotkl s tím, že je nutné přijít s plánem B, který by zabezpečil Itálii a Řecko před velkým přílivem uprchlíků a pomohl jej nějak rychleji zpracovat a rozdělit do ostatních zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

9:14 Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov zveřejnil na svém facebookovém profilu do…