Šéf Senátu v pondělí oznámí termín přímé volby prezidenta

25.09.2012 15:44

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyhlásí termín přímé volby prezidenta v pondělí 1. října. Oznámila to jeho tisková tajemnice. Ve stejný den nabude účinnosti ústavní novela a prováděcí zákon k přímé volbě hlavy státu. Štěch už dříve řekl, že lidé by si měli nástupce Václava Klause vybírat buď 11. a 12. ledna, nebo o týden později, tedy 18. a 19. ledna.

Šéf Senátu v pondělí oznámí termín přímé volby prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

"Pro jeden z těch termínů se rozhodnu," řekl počátkem srpna předseda Senátu, který má podle ústavní novely termín stanovit. Podotkl, že případné druhé kolo volby, do kterého by postoupili dva finalisté, se uskuteční až za dva týdny po kole prvním. Přiblížilo by se tak k "hraničnímu" termínu 6. února, do kterého se má volba konat, poznamenal.

Stanovení termínu volby je důležité i pro samotné kandidáty kvůli určení dalších volebních lhůt, například termínu pro odevzdání přihlášky nebo harmonogramu volební kampaně. Pokud by vybírání hlavy státu začalo 11. ledna, přihlášky by museli odevzdat nejpozději 6. listopadu. V případě pozdějšího termínu by měli čas do 13. listopadu, tedy ještě týden navíc. Kandidáti bez dostatečné parlamentní podpory budou muset k přihlášce dodat petici na podporu jejich kandidatury s nejméně 50.000 podpisy.

OutStreamVideoPlayer

Prezidentským kandidátům se dostane prostoru v médiích

Zákon počítá s tím, že uchazeče o prezidentský úřad bude moci navrhnout nejméně 20 poslanců nebo aspoň deset senátorů. U ostatních bude podpisy pod podpůrnou peticí kontrolovat ministerstvo vnitra. Do 23., případně 30. listopadu by rozhodlo o registraci kandidátů, kteří splnili podmínky pro zvolení.

Prezidentští adepti budou mít zdarma vyhrazen až šestihodinový prostor v České televizi a v Českém rozhlase. Obě veřejnoprávní média jejich volební spoty začnou vysílat 16 dní před volbou, tedy buď už 26. prosince o druhém vánočním svátku, nebo den po Novém roce. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup v TV drtil Slonkovou. Dalšímu novináři předhodil „chlast“

14:05 Soukup v TV drtil Slonkovou. Dalšímu novináři předhodil „chlast“

Jaromír Soukup se před kamerami nezdráhal použít slovo „bordel“. Kvůli Sabině Slonkové. A to zdaleka…