Šéf exekutorů zabavil neoprávněně peníze, vracet je nemíní. Poškozenému má podle něj zaplatit stát

4. 6. 2018 22:12

Žalobě na vrácení peněz z neopravněné exekuce čelí u soudu prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil. Ten podle vyjádření advokáta Petra Němce má vrátit pětadvacet tisíc korun, které ještě jako řadový exekutor zabavil klientce. Jedná se o částku, jenž si tehdy naúčtoval za svou práci. Plášil to odmítá se slovy, že peníze se mají žádat po státu.

Šéf exekutorů zabavil neoprávněně peníze, vracet je nemíní. Poškozenému má podle něj zaplatit stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil
reklama

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu, který případ projednává, minulý týden nařídila vyloučení veřejnosti z řízení, když poukázala na povinnost mlčenlivosti exekutora. „I když exekutor není vázán mlčenlivostí v rozsahu nezbytném pro řízení před soudy, soud nemohl vyloučit, že na jednání budou tyto věci probírány,“ uvedl předseda soudu Roman Podlešák v písemném odůvodnění, které má k dizpocici redakce serveru Aktuálně.cz. Dodal poté, že soudkyně proto vyhodnotila, že by mohl být ohrožen důležitý zájem žalovaného, který se týká důvěrných informací a rozhodla o vyloučení veřejnosti.

Jeho vyjádření ale rozhodně nesdílí advokát Němec. Ten tvrdí, že vyloučení veřejnosti je v tomto případu protiústavní, zákon tento postup umožňuje jen v několika málo případech. „Toto není zákonný důvod k vyloučení veřejnosti, tím je jen ohrožení tajnosti utajovaných informací, obchodní tajemství, důležitý zájem účastníků nebo mravnost," uvedl Němec, podle kterého jsou všechny informace, které by mohl Plášil říct při případném výslechu, již ve spise uvedeny.

Podle Němce nebyla mlčenlivost tedy nijak ohrožena a vůbec na ni nedošlo. Paní soudkyně podle jeho nízoru tak zcela nepochopitelně a protiprávně vyloučila veřejnost včetně médií, čímž zpochybnila celý proces. „Paní předsedkyně vyloučila veřejnost, aby si usnadnila práci, nikdo ze soudců není rád, když ho sleduje veřejnost, natož média," míní. Kromě Plášila však i další vykonavatelé v takových případech tvrdí, že peníze, které za svou práci získali, nemohou vrátit. A že má být místo nich žalován stát.

Původní zdroj ZDE

Nelze připustit, aby takto protiprávně postupoval a poškozené odkazoval na stát, ať si žalují tam, míní Němec. Ten je přesvědčen o tom, že nebezpečné to je i proto, že takových exekucí je cca 300 tisíc a z toho u poloviny se chystá hromadné zastavení. „Exekutoři mají peníze vrátit a sami je mohou požadovat po firmách, které exekuce požádaly zahájit,“ uzavřel Němec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

13:34 Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

Karibik, Spojené arabské emiráty, Ukrajina, Kypr, tam všude měly vlastníky společnosti spojené s ten…