„Asi tak jako v Americe: My jsme z FBI a ten případ si přebíráme,“ řekl Vild v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny.
Protikorupční polcie nestíhá sledovat podezřelé veřejné zakázky
Podle listu totiž protikorupční policie nyní řeší 240 případů a detektivové tak nestíhají například získávat informátory nebo sledovat podezřelé veřejné zakázky. „Protože hlavně u úplatků nebo zmanipulovaných tendrů je pro policisty klíčové o případu vědět co nejdříve,“ upozornil list s tím, že poté musejí policisté aktéry sledovat, nasadit odposlechy a mít hned také přístup k dokumentům. „Zpětně se taková trestná činnost těžce prokazuje. Musíme u těch událostí být včas,“ vysvětlil deníku Vild.
Ten prý prosazuje takový model práce protikorupční policie, kdy by do její sítě mohl spadnout například i starosta malé vesnice, kdyby pro protikorupční detektivy byla kauza důležitá třeba tím, že v ní jde o stamilionové dotace. Nebo kdyby jim vyšetřování mohlo pomoci objasnit některé jiné případy spjaté například s vysokými politiky.
Před soudem pomohl usvědčit svého kolegu
Vild se z role řadového policisty v Plzni postupně vypracoval na okresního a krajského vyšetřovatele a postupně přes funkci ve vedení policie na Karlovarsku až na protikorupční jednotku. Pracoval spíš v ústraní, na stránky novin se dostal před šesti lety, kdy jeho svědectví před soudem usvědčilo jeho kolegu z plzeňské expozitury protikorupční policie. „Detektiv Vildovi nabídl, aby nechal plavat případ podnikatele podezřelého z daňových úniků – slíbil mu za to 100 tisíc a dostudování vysoké školy,“ uvedl list.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam