Šéf ruského Memorialu: Na Ukrajině bojují a velí ti, co byli v Čečně

02.02.2015 10:05

Kyjev by si měl uvědomit, že ne všichni lidé žijící na Donbasu jsou zločinci, říká v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny šéf ruské nevládní organizace Memorial Alexandr Čerkasov. Ten listu také řekl, že na východní Ukrajině operují ruské jednotky, které už prošly čečenskou válkou.

Šéf ruského Memorialu: Na Ukrajině bojují a velí ti, co byli v Čečně
Foto: ČT
Popisek: Ukrajinský expremiér Jaceňuk
reklama

Vysvětlil také, proč Ukrajina nevyhlásila v oblasti bojů výjimečný stav. „Nazveš-li válku válkou, jsi svázán například Ženevskými konvencemi, je jasné, co se smí a co ne. Ovšem když nazveš válku protiteroristickou operací, což udělalo Rusko (myšleno v době čečenské války – pozn. red.) i Ukrajina, tak to není válka, ale jen vnitřní policejní operace, ve které je dovoleno prakticky vše,“ uvedl Čerkasov.

Ukrajinská armáda vede na Donbasu boje, jako by to bylo cvičiště

Na otázku, zda lze situaci na Donbasu vůbec řešit bez obětí mezi civilisty mimo jiné uvedl, že je především nutné mít na mysli, že v dané oblasti stále žijí lidé. „Kyjev si musí uvědomit, že ne všichni lidé na Donbasu jsou zločinci,“ uvedl Čerkasov s tím, že jak nyní ukrajinská armáda na východní Ukrajině, tak dříve Rusko v Čečensku vedou boje, jako by to bylo cvičiště. Například rozmístí svou dělostřeleckou baterii doprostřed městečka. „Pak se diví, že na ně protivník střílí a strefí se do civilistů,“ podotkl šéf nevládní organizace Memorial.

Tvrdí také, že na Donbasu operují ruské jednotky, které prošly čečenskou válkou. Má jít například o 18. motostřeleckou brigádu. „Za války byla v Čečensku, pak na Krymu a teď na Donbasu utrpěla velké ztráty ve městě Sněžnoje,“ uvedl Čerkasov s tím, že jeho organizace má svědectví vojáků, kteří doprovázeli těla mrtvých vojáků k jejich rodinám. „Říkali Sergeji Krivěnkovi, který je členem vedení Memorialu a také členem prezidentské rady pro lidská práva, že vezli 20 mrtvých a 200 raněných,“ uvedl Čerkasov s tím, že všechny nejschopnější jednotky z Jižního vojenského okruhu se nějakým způsobem války na Donbasu účastní. „V mnoha případech velí vojákům stále stejní velitelé jako v Čečensku,“ podotkl šéf ruské nevládní organizace Memorial.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…