Šéfa NÚKIB by za opozici mohli vybírat Černochová a Zandl

22.12.2019 6:42

V komisi, která po odvolání Dušana Navrátila vybere nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), by mohli zastupovat opozici poslankyně Jana Černochová (ODS) a zastupitel Brandýsu nad Labem - Staré Boleslavi Patrick Zandl (Piráti). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ČTK sdělil, že dvojici zástupců opozičních stran nominuje do sedmičlenné komise na nejbližším jednání vlády v pondělí 6. ledna.

Šéfa NÚKIB by za opozici mohli vybírat Černochová a Zandl
Foto: osobní archiv
Popisek: Jana Černochová
reklama

Vláda o odvolání Navrátila rozhodla toto pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) krok zdůvodnil jeho nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi. NÚKIB do jmenování nového ředitele vede statutární náměstek Jaroslav Šmíd. Babiš uvedl, že Navrátilova nástupce vybere ve výběrovém řízení sedmičlenná komise, kde budou dvě místa vyhrazena pro opozici.

Místopředsedkyně poslanců ODS Černochová je předsedkyní sněmovního výboru pro obranu a členkou výboru pro bezpečnost. "Od nového ředitele budu očekávat kontinuitu v dobré práci, kterou NÚKIB odváděl již za ředitele Navrátila. Pod jeho vedením se úřad stal mezinárodně uznávaným pracovištěm, které profesionálně odvádělo a odvádí svou práci," napsala Černochová ČTK. Je zapotřebí, aby šlo o nestrannou osobu, která na dobrou práci a pověst úřadu naváže a bude ji rozvíjet, dodala.

Internetový publicista Zandl je od loňského roku zastupitelem za Piráty v Brandýsu nad Labem - Staré Boleslavi. "Jsem rád, že za demokratické opoziční strany byla nalezena takto rychle pohodová shoda," sdělil ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. Dodal, že Zandl v posledních letech vedl projekty zaměřené na kyberbezpečnost ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým, sdružením CESNET a NÚKIB. "Pro zahraniční telekomunikační operátory v posledních deseti letech pracoval na projektech zabezpečení mobilních sítí," dodal.

Vláda do komise jmenovala ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Marka Šimandla a Vojenského zpravodajství Jana Berouna. V komisi bude i vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla a odborný náměstek ministerstva vnitra Jiří Nováček. iROZHLAS.cz ve středu uvedl, že Navrátil členy vlády žádal, aby byl také jedním z členů komise za vládu. "Ale pravděpodobně pozdě, protože mezitím jsem se dozvěděl, že členové už byli jmenováni," řekl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…