Šéfprokurátor Zeman má nápad. Vězni budou vyrábět nábytek pro soudy

27.03.2012 13:31

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by rád zavedl praxi, jaká je běžná v Rakousku. Vězni zde vyrábějí nábytek, který pak povinně musí kupovat všechny justiční instituce.

Šéfprokurátor Zeman má nápad. Vězni budou vyrábět nábytek pro soudy
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác
reklama

Podle Pavla Zemana má české vězeňství problém se zaměstnáváním odsouzených. Nejsou totiž povinni pracovat. "Ministerstvo spravedlnosti by ale mohlo zavést všeobecnou pracovní povinnost," navrhl.

Spolu s tím odmítl, že by nebyl zájem o výrobky od vězňů. Jako příklad uvedl Rakousko, kde vězni vyrábí veškerý nábytek pro justiční orgány. Ti ho musí povinně nakoupit, když obměňují vybavení kanceláří.

Všeobecná pracovní povinnost by prý mohla pomoci s ekonomikou provozu i přeplněností. "Nedostatek míst v káznicích se podařilo částečně vyřešit tím, že vězeňská služba odsouzené poposunovala mezi věznicemi," uvedl Zeman. Jenže počet zaměstnanců ve věznicích je pořád stejný. "S ohledem na zvyšující se počet vězněných ale tento poměr vzhledem k personálu klesá. Stagnuje i počet dozorů a civilních vychovatelů," dodal.

Dále chce nejvyšší státní zástupce zvýšit počet domácích vězení. "V celé republice tento trest vykonává 208 lidí, to není mnoho," postěžoval si. Problém je ale v tendru na speciální elektronické náramky, který byl zrušen.

Zeman však odmítá možnost, že by lidé u lehčích zločinů byli automaticky podmínečně propuštěni po třetině trestu, což je nápad, který prosazuje několik odborníků. "Tento nápad s největší pravděpodobností nepodpořím. Mohlo by to vést k inflaci přísných trestů. Když by soudci věděli, že člověka po třetině pustí, asi by je to nutilo automaticky vynášet tvrdší tresty," tvrdí Zeman.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

22:10 Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhují unijní záchranný…