Semelová mluvila v ČT o Horákové, většina komunistů s ní ale nesouhlasí

16.02.2014 19:32

Podle poslankyně KSČM Marty Semelové se Milada Horáková přiznala bez donucování a mezi KLDR a Jižní Koreou není rozdíl. Za takové výroky se na ni předseda sdružení ProtiAlt chystá podat trestní oznámení, kolegové Semelové se s jejími názory příliš neslučují.

Semelová mluvila v ČT o Horákové, většina komunistů s ní ale nesouhlasí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

„Dost pochybuji o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost,“ řekla například ve čtvrtečním Hyde parku na ČT Marta Semelová. Server Lidovky.cz se proto zeptal dalších představitelů KSČM, zda podobné názory s poslankyní sdílí.

„Toto je zcela osobní postoj paní Semelové, a co se mne týče, nesouhlasím s ním. Ohledně procesu s Miladou Horákovou a i jinými z padesátých let bylo dokázáno, že v daných podmínkách by se kdokoli přiznal k čemukoli. Strana se také v této souvislosti několikrát omluvila,“ uvedl například Jiří Dolejš.

Semelová také vpád vojsk Varšavské smlouvy nazvala „internacionální pomocí“ a odmítla označení „okupace“. Dolejš její názor nesdílí. „Ani vpád vojsk Varšavské smlouvy do ČSR nelze pokládat za akt přátelské pomoci. Nepředpokládám, že by paní Semelová byla za tyto výroky ze strany vyloučena nebo něco podobného, protože to v KSČM není standardní postup. My takovéto záležitosti necháváme na politické diskusi, ale v očích veřejnosti takovéto výroky KSČM určitě nepomáhají. Co se týče trestního oznámení na Semelovou, budou muset rozhodnout orgány činné v trestném řízení,“ dodává.

„Nechci se k výroku paní Semelové vyjadřovat, tato prohlášení jsou její osobní. Já se ztotožňuji se stranickým stanoviskem KSČM a jejími usneseními,“ uvedl k výroku poslanec Vladimír Koníček. Odkazuje při tom na usnesení komunistů z 20. prosince 1989, kdy se omluvili za „chyby a omyly z let 1948 - 1989“.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Podobně hovoří i stínová ministryně životního prostředí a poslankyně Kateřina Konečná. „Já tento názor nesdílím. KSČM se za procesy i invazi vojsk v roce 1968 omluvila, já vnímám tyto historické události jinak. Názor paní Semelové je velmi individuální. V těchto věcech jsem se s paní kolegyní nikdy neshodla a i usnesení stranických orgánů hovoří jinak,“ míní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…