Senát odsoudil teroristické útoky ve Francii. Vystrčil prozradil, co udělá

30.10.2020 6:30

Senát odsoudil teroristické útoky a násilí ve Francii. Jednomyslně je označil za útoky proti svobodě myšlení a svobodě vyznání, tedy proti základům svobodné společnosti.

Senát odsoudil teroristické útoky ve Francii. Vystrčil prozradil, co udělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Oběti terorismu senátoři uctili minutou ticha. Rozhodli o tom na podnět předsedy senátního zahraničního výboru a někdejšího velvyslance ve Francii Pavla Fischera (nezávislý).

„Jsme svědky útoků na základy svobodné demokratické společnosti a v tomto střetu nemůžeme zůstat neutrální,“ uvedl Fischer. Připomenul, že nynější útoky nejsou ojedinělé a že jsou napadány také instituce i symboly republiky.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že útoky na samotné základy evropské civilizace se množí a horní komora by se jim měla více věnovat. Podle něj je třeba se začít velmi systematicky a tvrdě bránit. „Musíme se spojit a společně zasahovat“. Osloví předsedu francouzského Senátu s nabídkou užší spolupráce boje proti terorismu v Evropě.

Senátoři odsoudili nejen útok v kostele v jihofrancouzském Nice, při němž zemřeli tři lidé, ale i nedávnou vraždu středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Vymezili se i proti dalším útokům islamistických teroristů. Pachatelem útoku v Nice byl podle agentury AFP jednadvacetiletý migrant z Tuniska, který do Francie přišel nelegálně.

Senát označil útok na učitele za „akt proti svobodě myšlení“ a útok v kostele za „akt proti svobodě vyznání“. „A tedy za útoky proti samotným základům svobodné společnosti,“ uvedl Fischer. Vyjádřil podporu francouzskému lidu i institucím a přihlásil se k ideálům svobody, demokracie a lidských práv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …