Senát poslal návrhy na státní vyznamenání. I pro Pavla Rychetského

23.07.2020 22:05

Horní komora Parlamentu nominovala na státní vyznamenání 32 osobností. Ve čtvrtek navrhla ocenit mj. předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše a mikrobioložku Soňu Pekovou za její podíl v boji s koronavirovou epidemií. O ocenění bude rozhodovat prezident Miloš Zeman, informuje server Aktuálně.cz.

Senát poslal návrhy na státní vyznamenání. I pro Pavla Rychetského
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský
reklama

Podle senátorů by si medaili Za hrdinství posmrtně zasloužila zdravotní sestra Věra Hanušová z Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem od pacienta.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je navržen na Řád Tomáše Garrigua Masaryka, stejně jako patolog Jan Vignati, který se za druhé světové války zapojil do odbojové organizace Obrana národa a byl popraven nacisty.

V pětici adeptů, jimž by měl být podle Senátu posmrtně udělen Řád bílého lva, patří váleční letci – velitel 310. československé stíhací perutě RAF Alexander Hess a první velitel 311. československé bombardovací perutě RAF Karel Mareš-Toman. Mezi 32 navrhovanými jsou také protifašistický odbojář Jan Andrýsek nebo kapitán Vladislav Matoušek, který bojoval proti nacismu i komunismu a byl utýrán v komunistickém žaláři.

Další nominování na medaili Za zásluhy jsou například slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová, epidemiolog Karel Raška, gynekolog Tonko Mardešič, sládek Ivan Chramosil, lékař a maratonec Pavel Kantorek, hasič Jiří Kunst nebo ředitelka Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově Hana Jirmusová Lazarowitz.

Zemanovi navrhuje kandidáty také vláda a Sněmovna. Prezident už v lednu ohlásil, že udělí Řád bílého lva bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který v lednu náhle zemřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen náhoda. Nemuselo to být Česko, zní z Ruska

6:00 Jen náhoda. Nemuselo to být Česko, zní z Ruska

Podle známého ruského novináře Fjodora Lukjanova jsou události v Česku součástí nové studené války, …