Senát schválil ústavní žalobu na Zemana. A od Hradu zahřmělo: Jakobínský pamflet. Kdo ho podpořil, styďte se

24. 7. 2019 21:45

Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Pro návrh podle informací dnes hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. K Ústavnímu soudu návrh doputuje v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců. „Senát se definitivně snížil na úroveň novodobého ÚV KSČ. Plivanec na svobodu, plivanec na demokracii, plivanec na Ústavu ČR. Kdo podpořil jakobínský pamflet, který je doslova výsměchem právnímu státu, měl by se hluboce stydět,“ rozčiluje se nad návrhem ústavní žaloby na prezidenta na Twitteru prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. „Prioritní je zbavit se Zemana, zbavit se prezidenta, kterého má valná většina v lásce,“ nesouhlasí s hlasováním taktéž senátor Doubrava.

Senát schválil ústavní žalobu na Zemana. A od Hradu zahřmělo: Jakobínský pamflet. Kdo ho podpořil, styďte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Anketa

Bude co slavit během 30. výročí 17. listopadu 1989? (Ptáme se 24.7.2019)

5%
95%
hlasovalo: 13350 lidí
Projednávání žaloby bylo podle informací ČTK emotivní, projevy řečníků ale byly spíše argumentační. Vůči návrhu měli výhrady nejen zástupci vládních stran, ale i někteří opoziční senátoři. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta byl třeba souhlas třípětinové většiny přítomných členů horní komory.

„Diskuse nad touto ústavní žalobou byla velmi korektní, velmi slušná a velmi věcná. Zabývali jsme se skutečně tím, zda prezident republiky ústavu porušil, a diskutovali jsme o porušeních, o kterých si myslíme, že byly,“ vyjádřil se ve vysílání ČT24 k žalobě na prezidenta předseda největšího senátorského klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.

Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil řekl, že žaloba přispěje především k tomu, aby se občané České republiky sami dozvěděli, zdali prezident skutečně hrubě porušuje ústavu. Předseda senátorského klubu ČSSD hovořil o tom, že senátoři z jeho partaje hlasovali naprosto volně, což již avizoval i ráno. Část sociálních demokratů tak návrh podpořila.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Ráda bych vyzdvihla věcnost a korektnost té debaty, která proběhla v rámci tohoto projednávaného návrhu, za náš senátorský klub ANO musím říci, že jsme dlouhodobě avizovali, že se neztotožňujeme s argumentací, která je v žalobě na prezidenta pojmenována a popsána. Pokud nastane situace, že se žaloba dostane před Ústavní soud, ten zhodnotí profesně a věcně oprávněnost a intenzitu hrubého porušení ústavního pořádku prezidentem republiky,“ vyjádřila se předsedkyně senátorského klubu hnutí ANO Zdeňka Hamousová, dodala též, že takovéto hrubé porušení prý v ANO neshledávají.

Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců kolem Václava Lásky (Senátor 21) svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu.

Na ústavní žalobu již reagovala i první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, jež vyjádřila pochybnosti, že by zmiňovaná ústavní žaloba mohla projít přes poslance. K Ústavnímu soudu totiž návrh doputuje v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců. S ohledem na rozložení sil v dolní komoře, kde má většinu vládní koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM či SPD, to není příliš pravděpodobné.

Fotogalerie: - Zeman u Orbána

Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...

„Senát se definitivně snížil na úroveň novodobého ÚV KSČ. Plivanec na svobodu, plivanec na demokracii, plivanec na Ústavu ČR. Kdo podpořil jakobínský pamflet, který je doslova výsměchem právnímu státu, měl by se hluboce stydět,“ rozčílil se nad návrhem ústavní žaloby na prezidenta Zemana prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

„Schváleno! V Senátu jsme vyslali jasný signál, že Miloš Zeman má nést zodpovědnost za svůj nepřijatelný výklad ústavy. Považuji to sice za krajní řešení, ale Ústavnímu soudu by měla být dána možnost se k chování hlavy státu vyjádřit,“ pochvaloval si naopak dnešní hlasování Zemanův bývalý prezidentský protikandidát a současný senátor Jiří Drahoš.

Ve vysílání 90’ ČT24 vyjádřil své jasné stanovisko i právník a vysokoškolský pedagog Jan Wintr. Podle něho Zeman jasně porušil ústavu, když neodvolal Staňka. Souhlasí s tvrzením Senátu, že jde o hrubé porušení ústavy, a dodává, že dnešní výsledek hlasování v Senátu je: „Jedině dobře.“

Následně se ve vysílání objevil i senátor Jaroslav Doubrava, který objasnil, že hlasoval proti, a to především kvůli údajným mezerám v návrhu. „Ústava nestanovuje lhůtu, ve které musí (prezident, pozn. red.) rozhodnout,“ podotkl. „To usnesení prošlo jen o několik hlasů,“ dodává. Stíhat prezidenta prý nejde ani za to, co se stalo v minulém volebním období. Prioritní prý je zbavit se Zemana. „Zbavit se prezidenta, kterého má valná většina v lásce,“ tvrdí Doubrava.

Senátor Václav Láska, který za návrhem ústavní žaloby stojí, mluvil o tom, že se nyní přesunou nad snahou přesvědčit poslance. Původně prý žaloba měla skutků ještě o deset více, Láskovi by prý nepřišlo přiměřené, kdyby byl Zeman odvolán pouze za jeden skutek, proto jich je i nyní tolik.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

„Jednoskutková žaloba by možná měla snazší cestu Senátem i možná Sněmovnou, ale myslím si, že by byla neúspěšná u Ústavního soudu,“ zhodnotil iniciátor žaloby a předseda senátorského klubu SEN 21 Václav Láska.

Co se týká Ovčáčkovi zloby na Twitteru, Láska na dotaz moderátora odvětil, že pro něj „úředník z Hradu“ není partner pro jednání.

Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců kolem Lásky svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu.

Fotogalerie: - Ustavující schůze Senátu

Ustavující schůze Senátu. Proběhly volby předsedy ...
Čerstvě zvolený předseda Senátu Jaroslav Kubera
Senátor Ivo Valenta
Senátor Pavel Fischer
Ustavující schůze Senátu. Proběhly volby předsedy ...
Ustavující schůze Senátu. Proběhly volby předsedy ...

Nejnověji k případům přibylo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z čela Ministerstva kultury. Zeman slíbil jeho odvolání do konce července, rozhodnutí o jmenování Staňkova nástupce ale odložil podle dnešního vyjádření premiéra Andreje Babiše na polovinu srpna. Minimálně jednoho senátora ČSSD to v hlasování o žalobě ovlivnilo, uvedl Vícha. Sociální demokraté podle něho využili všechny možnosti hlasování.

Proti byli senátoři ANO, uvedla jejich předsedkyně Zdeňka Hamousová. Naopak všichni členové klubu KDU-ČSL podle svého předsedy Petra Šilara návrh podpořili. Vystrčil nevyloučil, že by kvůli Zemanovu otálení se jmenováním Staňkova nástupce mohl Senát při další schůzi v půli srpna přistoupit k dalším krokům.

Zeman v polovině června označil návrh žaloby za ústavní negramotnost a odmítl, že by jeho kroky byly v rozporu s ústavou.

Fotogalerie: - Zeman v Izraeli

Prezident Miloš Zeman a prezident Státu Izrael Reu...
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman je na státní návštěvě v Izra...
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli

Rozprava i hlasování horní komory se mimořádně konaly za zavřenými dveřmi. V případě rozhodování o návrhu o ústavní žalobě to přikazuje jednací řád.

Poprvé a až do dneška naposledy nastala stejná situace před šesti lety, když senátoři rozhodovali o ústavní žalobě na Václava Klause. A to kvůli novoroční amnestii i otálení se jmenováním soudců a podpisem některých mezinárodních smluv.

Žalobu tehdy podpořilo 38 senátorů, proti byly přesně tři desítky. Její znění předali zástupci horní komory Ústavnímu soudu sedmnáct hodin po skončení hlasování, k jejímu projednání ale nedošlo. Soud řízení zastavil proto, že Klausův mandát krátce po podání návrhu skončil – a sankcí za velezradu je primárně ztráta úřadu.

Celý návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…