Senátní právník Kysela proti Babišovu billboardu: Pavel nás do žádné války zatáhnout nemůže

15.01.2023 21:35

Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják. Prezident Babiš. Tento billboard prezidentského kandidáta Andreje Babiše okomentoval ústavní právník Jan Kysela, tajemník komise Senátu pro ústavu. „Náš ústavní pořádek ani právní řád jako takový nesvěřuje prezidentu republiky žádné kompetence, jimiž by mohl ‚zatáhnout‘ Českou republiku do války, i kdyby si to nakrásně přál,“ poznamenal Kysela.

Senátní právník Kysela proti Babišovu billboardu: Pavel nás do žádné války zatáhnout nemůže
Foto: Facebook
Popisek: Billboard Andreje Babiše

Jak Kysela svůj příspěvek uvedl, jde o příspěvek na okraj aktuální „debaty“ o prezidentovi „mírovém“ a „válkychtivém“. „Český ústavní pořádek vůbec neobsahuje institut vyhlášení války, takže prezident republiky nás do ní nemůže zatáhnout,“ poznamenal Kysela.

„Česká ústava zakotvuje válečný stav pro případ našeho napadení nebo plnění spojeneckých závazků. O válečném stavu však rozhodují obě komory Parlamentu absolutní většinou hlasů (101 poslanců a 41 senátorů). Prezident republiky v tomto rozhodování žádnou roli nemá,“ dodal Kysela. 

Zmiňuje také, že česká ústava rovněž upravuje možnost vysílat naše ozbrojené síly do zahraničí, resp. přijímat cizí ozbrojené síly na našem území. „Rozhodování o tom však opět přísluší oběma komorám Parlamentu, případně – ve vyjmenovaných situacích – vládě. Prezident republiky nemá žádnou roli ani v tomto rozhodování,“ řekl Kysela.

„Prezident republiky sice rozhoduje o mobilizaci, avšak jednak na návrh a se souhlasem vlády, jednak jen za válečného stavu, o němž rozhodl Parlament,“ zmínil dále Kysela.

„Velitelem Armády ČR je náčelník generálního štábu, kterého prezident republiky jmenuje a odvolává na návrh vlády. Prezident republiky armádu neřídí, větší vliv má pouze na hradní stráž, ovšem i tu řídí náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Objem finančních prostředků na provoz a vyzbrojování ozbrojených sil určuje zákon o státním rozpočtu, který připravuje vláda a schvaluje Poslanecká sněmovna. Prezident republiky jej může nanejvýše vetovat, i to je však neobvyklé vzhledem k výrazným dopadům na činnost vlády a státu vůbec,“ řekl také Kysela.

„Prezident republiky jmenuje a povyšuje generály, schvaluje základní vojenské řády nebo propůjčuje vojenským útvarům prapory. To však nemá žádný vliv na to, je-li ‚mírotvůrce nebo válečník‘. Shrnutí: náš ústavní pořádek ani právní řád jako takový nesvěřuje prezidentu republiky žádné kompetence, jimiž by mohl ‚zatáhnout‘ Českou republiku do války, i kdyby si to nakrásně přál,“ zakončil Kysela. 

 

Podle experta na marketing Jakuba Horáka, jehož slova přinesl server Novinky.cz, parazituje Babiš na strachu lidí a navazuje na tradici propagandy sovětského bloku. Politolog Petr Sokol pak dodal, že Babiš útočí nejen na svého soka Petra Pavla, ale i na podporu Ukrajiny.

„Zatímco v případě souboje Zemana s Drahošem se nebezpečí jmenovalo ‚migranti‘ a Drahoš byl obviněn, že je k nám chce pozvat, nyní se nebezpečí jmenuje ‚válka‘ a Pavel bude líčen jako člověk, který nás do ní chce zavléci,“ poznamenal Horák.

„Babišova volební kampaň je téměř okopírovaná kampaň, se kterou vyhrál poslední volby v Maďarsku Viktor Orbán. Přesně takto ta kampaň byla: ‚Já vás nezatáhnu do války‘,“ dodal Sokol.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…