Senátní zákon ODS o Šumavě bombardují ekologičtí aktivisté

6. 10. 2014 19:07

Předseda ODS Petr Fiala se domnívá, že šumavský národní park potřebuje vlastní zákon. Podobu senátního návrhu zákona o Šumavě by podle něj podpořili všichni poslanci občanských demokratů. Podle Fialy nemá smysl chránit přírodu proti lidem.

Senátní zákon ODS o Šumavě bombardují ekologičtí aktivisté
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Fiala na besedě s občany
reklama

"Nejsem odborník na Šumavu, tak jak to tvrdí řada lidí a politiků. Ale za odborníky považuji ty, kteří psali senátní návrh zákona a této problematice rozumí. Ale s mou profesí politologa a sociálního pracovníka souvisí názor, že přírodu má smysl chránit ve prospěch člověka," řekl dnes Fiala novinářům v Písku. Dodal, že navrhovaný senátní zákon tento aspekt splňuje.

Senátní návrh zákona, který občanští demokraté prosazují, dlouhodobě kritizují ekologičtí aktivisté

Občanští demokraté podle svého předsedy zůstávají jedinou parlamentní stranou, která je v otázce Šumavy a podoby zákona jednotná. ODS tvrdí, že univerzální zákon pro všechny národní parky, který hájí současné ministerstvo životního prostředí, nemůže situaci na Šumavě vyřešit. "Pokud někdo tvrdí, že tato chystaná novela udělá legislativu přehlednější a jednodušší, že dokonce budou mít obce lepší a posílenou vyjednávací pozici, pak já tvrdím, že na Šumavě to bude ještě horší než dnes," uvedl na tiskové konferenci bývalý ředitel šumavského parku Jiří Mánek, který kandiduje za ODS do Senátu.

Senátní návrh zákona, který občanští demokraté prosazují, dlouhodobě kritizují ekologičtí aktivisté. Členové výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny minulý týden také vyjádřili nesouhlas se senátním návrhem. "Z jejich vystoupení jasně vyplynulo, že jsou proti němu připraveni hlasovat. Přijetí zákona by ve skutečnosti znamenalo likvidaci národního parku. Poslanci výboru se postavili za více než 43.000 signatářů petice za dobrý zákon o Šumavě, kteří požadují, aby ochrana divoké přírody na Šumavě dostala přednost před developerskými projekty a kácením stromů," uvedl programový ředitel ekologického Hnutí Duha Jaroslav Koželouh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

15:30 Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

Na moderátora České televize Jakuba Železného se snesla vlna kritiky po tom, co se otřel o vyznamena…