Senátor Fischer naříká, Maďarsko opět zvedlo ruku jinak, než chtěl

19.09.2022 14:20 | Ze sítí

Senátor Pavel Fischer se pozastavuje nad rozhodnutím Maďarska, které jako jediné vetovalo návrh EU požádat Radu OSN pro lidská práva o jmenování zvláštního zpravodaje pro porušování lidských práv v Rusku. Podle Fischera je to nepochopitelné zvláště poté, co Ukrajinci objevili v osvobozeném Izjumu masové hroby s více než 400 těly civilistů.

Senátor Fischer naříká, Maďarsko opět zvedlo ruku jinak, než chtěl
Foto: Repro Twitter @Podolyak_M
Popisek: Hroby objevené po ruské okupaci Izjumu

Maďarsko se minulý týden podle informací serveru politico.eu postavilo proti návrhu EU požádat Radu OSN pro lidská práva o jmenování zvláštního zpravodaje pro porušování lidských práv v Rusku. Maďarské veto znamenalo, že EU nemohla v této věci jednat. Místo toho o zpravodaje muselo požádat ostatních 26 zemí EU prostřednictvím svých národních delegací.

„Maďarsko minulý týden zablokovalo koordinaci v OSN, kde státy EU žádaly Radu OSN pro lidská práva o jmenování zvláštního zpravodaje pro porušování lidských práv v Rusku. Maďarsko však řeklo své ‚nět‘,“ komentoval rozhodnutí Maďarska senátor Pavel Fischer.

Věc je podle Fischera nepochopitelná zejména v souvislosti s nálezem masových hrobů v osvobozeném Izjumu. „Po odkrytí hromadných hrobů v Buči a Izyumu považuji podobný postoj Budapešti za skandální a jen těžko ospravedlnitelný,“ dodal Fischer a vzpomenul na šok, jaký svět zažíval po odkrývání masových hrobů v Buči na jaře letošního roku.

OSN plánuje vyslat svoji pozorovatelskou misi, která bude zločiny prověřovat. Ukrajinská armáda dobyla zpět město Izjum v neděli 11. září. Pár dní poté místní policie oznámila nález pohřebiště se 440 těly, přičemž šlo prý hlavně o civilisty. Podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova navíc velká část zatím exhumovaných těl nese stopy mučení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

12:42 Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

V první hodině nedělní Partie CNN Prima News se střetli jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a předse…