Sociální demokracie se již delší dobu potýká s úbytkem svých preferencí. Před nedávnem tak svolal předseda strany konferenci, na níž se debatovalo především o tom, jak předejít poklesu popularity strany tak, aby ČSSD nedopadla jako ODS. Na kongresu zaznělo několik projevů. Je něco, co jste v nich postrádal?
Obvykle se říká, že preference ubývají stranám, které převzaly vládní odpovědnost a začaly poté přijímat nepopulární opatření. Je jisté, že tento prvek svůj vliv má, nemyslím si ale, že právě to je v současnosti úplně ta stěžejní záležitost, která by odpovídala realitě. Nejen poslední volby v naší republice, ale i na Slovensku, naznačují, že veřejnost přesouvá své naděje od politických stran k tzv. nepolitické politice. U nás jde o hnutí ANO a zejména pana Andreje Babiše, do určité míry i o hnutí Úsvit pana Tomia Okamury, na Slovensku o výrazné vítězství pana Andreje Kisky, který se rovněž jako pan Babiš prezentuje jako nepolitik. Lidé velmi citlivě vnímají důsledky mnohých neblahých rozhodnutí nedávné doby, spojených s tehdejšími vládními politickými stranami, a výsledkem je přesun preferencí, které svým způsobem v podstatě pociťují všechny politické strany, tedy i ty, které v té době byly v opozici. Ovšem třeba průzkum společnosti SANEP, zveřejněný 14. března letošního roku, byl ve zprávách doplněn výrokem, že „ve volebních preferencích ČSSD dohání ANO“, které mělo dle tohoto průzkumu 23,8 % a ČSSD 22,9 %. V šetření CVVM, zveřejněném 19. března, mělo ANO i ČSSD shodně 18,5 %.
Kde Vy osobně vidíte příčinu poklesu preferencí? A co podle Vás musí strana udělat, aby si zvedla renomé?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková