Senátor Valenta sepsal ústavní stížnost na úhradovou vyhlášku. Podepsalo mu ji 50 kolegů

20.12.2018 22:10

Ústavní stížnost na ministerskou vyhlášku o úhradách zdravotní péče podepsalo podle senátora Ivo Valenty (za Soukromníky) 51 členů horní komory. Stížnost bude soudu předána v příštích dnech, uvedl dnes iniciátor stížnosti Valenta v tiskovém prohlášení. Vyhláška je podle autorů stížnosti nespravedlivá pro nemocnice, zejména v některých regionech, a nefunguje ve prospěch pacientů, kteří napříč zemí nemají stejný přístup ke zdravotní péči.

Senátor Valenta sepsal ústavní stížnost na úhradovou vyhlášku. Podepsalo mu ji 50 kolegů
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Ivo Valenta

„Jsem velmi rád, že ústavní stížnost proti diskriminaci úhrad za zdravotní péči získala tak přesvědčivou podporu mezi senátory napříč politickým spektrem. Není prostě možné, aby byly v různých místech i šestinásobné rozdíly v úhradách za stejný lékařský úkon,“ uvedl Valenta.

Systém zdravotnictví podle něj kvůli špatně nastaveným regulacím nefunguje efektivně. Pacienti nemají stejný přístup ke zdravotní péči ve všech regionech, navíc se tyto rozdíly stále výrazněji prohlubují, uvedl. Podle Valenty nemocnice v Praze dostávají v přepočtu na počet obyvatel 3,5krát více než nemocnice ve Zlínském kraji. Narovnání plateb by kraji přineslo 1,2 miliardy korun navíc, míní senátor.

Mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová k tomu uvedla, že nerovnost v úhradách v mnoha případech odráží různou náročnost péče ve specializovaných nemocnicích ve velkých městech a v menších okresních nemocnicích, což podle ní ústavní stížnost zcela opomíjí. „Je nutné zdůraznit, že fakultní a velké krajské nemocnice poskytují řádově nákladnější a komplexnější péči,“ dodala mluvčí.

Signatáři věří, že ústavní stížnost vyprovokuje vládu k tomu, aby se problematikou diskriminace úhrad zdravotní péče začala intenzivně zabývat a připravila změny. Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový systém úhrad založený na platbě za diagnózu (DRG) už několik let. Revize úhrad, která má platby nemocnicím sjednotit, má být dokončena v příštích dvou letech.

Ústavní soud se úhradami zdravotní péče zabýval opakovaně, poprvé už v roce 1996. Stejné výhrady jako letos měli senátoři už v roce 2015. Vadily jim například rozdíly v úhradách v různých částech ČR. Poukazovali na porušení práva podnikat, práva na spravedlivou odměnu za práci a bezplatnou zdravotní péči. Podle soudu ale vyhláška žádným základním právům neodporovala, navazovala na starší předpisy a pravidla byla předvídatelná a plošná, byť v důsledku mohla vyvolávat některé rozdíly a nerovnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…