Senátor Vosecký: Hnutí STAN by se mělo osamostatnit

01.11.2014 12:37

Svůj úspěch v senátních volbách přičítá Jiří Vosecký (STAN) své dlouholeté práci v komunální politice. V senátu chce usilovat o členství v podvýboru pro dopravu a energetiku a komisi pro venkov. Čeho by chtěl dosáhnout? Jak také říká, nikdy nebyl sběratelem placených funkcí a nehodlá s tím nyní začínat. Ve prospěch práce senátora se tak rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy hnutí SLK, ale také starosty a předsedy Svazku obcí Novoborska, který založil před více jak patnácti lety. Okomentoval také uplynulé volby a spolupráci Starostů s TOP 09.

Senátor Vosecký: Hnutí STAN by se mělo osamostatnit
Foto: red
Popisek: Jiří Vosecký, senátor za SLK

V druhém kole senátních voleb jste porazil dosavadního senátora Karla Kapouna (ČSSD). Co podle Vás mělo největší vliv na výsledek?

Jako hlavní důvod, že jsem uspěl a byl zvolen s bezmála 20% náskokem, vidím v tom, že voliči ocenili mou téměř čtvrtstoletí trvající práci v komunální politice. V mnoha obcích či městech jsem konkrétně pomohl nebo stále pomáhám s projekty, které zlepšují život lidem nebo místním spolkům. Velký vliv na mé zvolení měla i podpora starostů z volebního obvodu, ale i mimo něj. Celkem mě podpořilo více jak 80 starostek, starostů a významných osobností kulturního a společenského života regionu. V neposlední řadě to, myslím, byl také můj volební tým složený převážně z dobrovolníků, kteří takovou volební kampaň vedli poprvé. Pracovali na ní déle jak ¾ roku po nocích a víkendech. Šli do kampaně s cílem vyhrát ji čestně, srdcem a rozumem, přitom jejich věkový průměr byl pod 25 lety. Myslím, že to bylo na kampani vidět, lidé ji hodnotili velmi pozitivně.

Na ustavující schůzi senátu proběhne také rozdělení senátorů do výborů, komisí a delegací. Máte představu, o jakou z gescí budete usilovat?

Již jsem dohodnutý, že budu působit v senátním klubu Starostů a nezávislých, který vede zkušený starosta Jan Horník. Budu usilovat o podvýbor pro dopravu a energetiku a komisi pro venkov. Výběr podvýboru a komise souvisí jak s mým volebním programem, ale i tím, že tyto oblasti se nejvíce dotýkají života lidí v regionu, za který jsem byl zvolen.

Mezi Vaše hlavní priority jste již v předvolební kampani řadil rozvoj infrastruktury a turistického ruchu, zvýšení počtu pracovních míst a zlepšení podmínek pro život v regionu. Můžete být nyní konkrétnější? Jaké projekty byste chtěl realizovat?

Je třeba změnit zákony na podporu lidí, kteří pracují. Budu prosazovat, aby sociální systém byl dostupný pro potřebné a zamezilo se jeho zneužívání. Nemáme také funkční zákony, které by chránily úředníky, kteří rozhodují o vyplácení sociální dávek. Těch problémů je ale určitě více, např. špatná dopravní situace na silnicích I. tříd, které jsou přetíženy kamionovou dopravou, na Kokořínsku to jsou problémy s nadměrným čerpáním spodních vod, na Novoborsku snahy o výstavbu vysokého napětí přes CHKO Lužické hory. V povodí Ploučnice chybí efektivní protipovodňová opatření. Dopravní situace a vysoká nezaměstnanost spolu úzce souvisí. Proto je třeba řešit ji komplexně, což přesahuje kompetence jednotlivých obcí i obou dotčených krajů. Celorepublikový problém vidím v drobné kriminalitě, která je v podstatě nepostižitelná. I zde je třeba iniciovat změny právních předpisů.

Již od roku 1996 působíte jako starosta Okrouhlé a mandát jste úspěšně obhájil i nyní. Ponecháte si ho i po svém zvolení do senátu? Lze podle Vás profese skloubit a současně je obě vykonávat s plným nasazením?

Dlouhodobě zastávám názor, že na více židlích se sedět nedá. Již na jaře letošního roku jsem se vzdal pozice místopředsedy politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj, kterým jsem byl od jeho založení. Chtěl jsem se naplno věnovat kampani do senátních voleb. Protože jsem byl zvolen senátorem, hodlám předat i funkci předsedy Svazku obcí Novoborska (který jsem v roce 1998 založil a od té doby jsem jeho předsedou) mladší generaci starostů. Všechny mé dosavadní funkce, kromě starosty obce byly dobrovolné (neplacené). Nikdy jsem nebyl sběratelem placených funkcí a nehodlám s tím nyní začínat.

Jediný problém vidím v tom, že zodpovídám za plnění podmínek udržitelnosti všech projektů v rámci Svazku obcí Novoborska i obce Okrouhlá. Předání novému předsedovi a starostovi chvíli potrvá. Ale znovu zdůrazňuji, že se chystám být senátorem na plný úvazek, bez dalších, byť neplacených funkcí.

Ptala jsem se i proto, že Váš kolega Linhart se rozhodl na post starosty rezignovat. Poslední dobou také sílí hlasy, které kritizují spojení práce senátora či poslance s prací v komunální politice. Těmto politikům je občas vyčítáno, že sedí na dvou místech kvůli zdvojenému platu. Někteří se brání tím, že svůj plat věnují na nějaké dobročinné účely. Jak se z tohoto pohledu na zdvojené politické funkce díváte Vy?

Nevím o tom, že Zbyněk Linhart se rozhodl na post starosty rezignovat. Já jsem svůj záměr nebýt současně starostou i senátorem avizoval již před začátkem tohoto roku. Předešlá má odpověď odpovídá i na tuto otázku. Jedinou funkci, kterou si chci souběžně s funkcí senátora ponechat je předseda Základní organizace svazu včelařů v Novém Boru. Včelaření je mým koníčkem, odpočinkem i relaxací. 

Jak budete chtít využít své zkušenosti z komunální politiky na celostátní úrovni?

Za dobu působení v komunální politice jsem se vždy snažil přistupovat k plnění všech funkcí zodpovědně, vždy šlo o týmovou práci a umění hledat společná řešení ku prospěchu obcí a jejich občanů. Věřím, že tento přístup a zkušenosti budu umět uplatňovat i v senátním klubu.

Co Vás nejvíce trápilo či Vám jako starostovi ztěžovalo práci, ale nebylo ve Vašich možnostech to ovlivnit, a co se nyní pokusíte udělat pro nápravu?

Jako dlouholetý starosta jsem měl možnost důkladně poznat řízení a problémy obcí a jejich starostů, kteří se potýkají se špatnými zákony, musí se jimi ale řídit. Asi nejvíc mi ztěžovala práci nadměrná administrativa a dublování kontrol. Domnívám se, že je třeba iniciovat návrh normy typu „Jedna kontrola a dost“.

Stojíme na prahu nového dotačního období a právě využití finančních zdrojů z EU může podpořit rozvoj regionů. Znám dobře mechanismus čerpání finančních prostředků i nedokonalosti kontrolního systému dotačních peněz. Chtěl bych iniciovat změny právních předpisů, aby systém byl jednoznačný a příjemcům dotací tento proces zjednodušil.

Jak již bylo řečeno, jste spoluzakladatel hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a do jara tohoto roku jste byl místopředsedou. Miroslav Kalousek před volbami řekl, že TOP 09 by se bez Starostů obešla, ale Starostové bez ní ne. Nemyslíte si ale, že je to spíš naopak? Přeci jen na rozdíl od STAN, kteří ve volbách posílili, TOP 09 ztratila. A čemu to připisujete?

SLK, jakožto regionální hnutí, které bylo založeno dříve než STAN, působí pouze na území Libereckého kraje, ale v rámci celorepublikové politiky má smlouvu se STANem. Nedokážu hodnotit vyjádření pana Miroslava Kalouska, protože jsem ho nepostřehl. S vizí Martina Půty ale souhlasím a také jsem ji v krajských volbách 2012 prosazoval v rámci předsednictva SLK a toto osamostatnění se následně ukázalo jako dobrá volba. SLK krajské volby v Libereckém kraji vyhráli a nyní jako jediní mají svého hejtmana, zatímco TOP 09 se do krajského zastupitelstva vůbec nedostala. Na posilujícím vlivu SLK se určitě podílí konkrétní práce starostů, se kterými se občané každodenně setkávají a také je hodnotí. Znají je, vědí, že se neschovají za značku velké strany nebo jeho předsedu. To dokládá i volební účast, která v obcích a menších městech je mnohem větší než ve velkých městech, kde je již i komunální politika občanovi – voliči dost vzdálená a neosobní.

A jak vidíte budoucnost T09 09, která v podzimních volbách na rozdíl od Starostů propadla?

Budoucnost TOP 09 nedokáži soudit, nemám podrobné informace, ani analýzy. V posledním roce jsem řešil rozdílnou problematiku, spíše na regionální
úrovni. Hodnotit TOP 09 mi nepřísluší.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

13:30 A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon se systémem CryptoCult, který využívala…