Senátor Wagenknecht je zhnusený z chování vlády: Postranní úmysly. Dva generální ředitelé z Bruselu mi odepsali

13.08.2019 20:56 | Zprávy

Termíny pro vypořádání se s návrhy auditů Evropské komise se blíží. Týkají se podniků, které premiér vložil do svěřenských fondů. Senátoři kvůli nim zřídili speciální komisi a bojují s ministerstvy o zveřejnění klíčových dokumentů. Zástupci vlády však tvrdí, že je zveřejnit nemohou. Kdo v této přetahované nakonec zvítězí? Do pořadu Interview na ČT24 tentokrát přišel senátor Lukáš Wagenknecht (SEN21) promluvit o tom, zda je Senát skutečně ve válce s vládou.

Senátor Wagenknecht je zhnusený z chování vlády: Postranní úmysly. Dva generální ředitelé z Bruselu mi odepsali
Foto: archiv
Popisek: Lukáš Wagenknecht

„Tady se žádná bitva nevede, děláme svou práci, jsme v Senátu a kontrolujeme politiky,“ odvětil senátor Wagenknecht na úvodní otázku moderátorky Zuzany Tvarůžkové, zda vede Senát s evropskými úřady a ministerstvy bitvu o zveřejnění dokumentů týkajících se auditů směřujících na skupinu Agrofert.

„Řeší se tu vydání dokumentů, které být vydány měly,“ poukázal Wagenknecht na nutnost být v této věci transparentní. „Ze strany ministerstev cítím odpor a vlastně mu ani nerozumím,“ zamračil se senátor.

Posléze popsal, které všechny dokumenty by jako senátoři chtěli mít. Pokud se to má týkat evropské roviny, tak primárně by chtěly senátní komise originální podklady, tedy samotné auditní zprávy. „V médiích už sice jedna zpráva proběhla, ale my si chceme být opravdu jisti, že to je ten originál, týkající se fondů regionálních. Potom chceme druhou zprávu, která byla na oblast zemědělství a dotace holdingu Agrofert, ta je dodnes tajná,“ upřesnil Wagenknecht s tím, že by se rádi do spisů podívali a dál pak řešili, zda je se zprávami dobře a informacemi v nich ze strany ministerstev nakládáno nezávisle vůči celé České republice.

Senátor zopakoval, že nevidí jediný důvod, proč by jim tyto zprávy nemohly být ze strany vlády poskytnuty. „My jsme zkrátka všichni Česká republika a chceme nezávisle posoudit, zda to vše, co nyní probíhá, všechny ty závěry, zda je objektivní,“ říká Wagenknecht.

Připomíná zároveň, že největší problém je ten, že je to problém premiéra a je nutné jej řešit. „Jinak je tu takových problémů u dotací mnoho. Jsme ale ve stavu extrémního střetu zájmů. Tomu se říká převzetí státu. Politik, který má vliv na dotace, má s dotacemi problém,“ poznamenává senátor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Planeta hoří, babičky skolí vedro. Marketér vyškolil klimaticky neuvědomělé Čechy

16:12 Planeta hoří, babičky skolí vedro. Marketér vyškolil klimaticky neuvědomělé Čechy

Marketingový expert Tomáš Pflanzer apeluje při současné vlně veder na akutní řešení klimatické krize…