Senátor uspořádal konferenci o přeshraniční družbě s Německem. Jde to prý skvěle, jen o výuku češtiny v Německu není zájem

12.09.2016 18:29

Částečně pod širým nebem, částečně v nově opraveném Centru pro vzdělávání a kulturu se v pondělí pod patronátem senátora Jiřího Voseckého za hnutí Starostové pro Liberecko uskutečnila výroční konference přeshraničního Programu spolupráce Česká republika – Sasko Cíl3/Ziel3.

Senátor uspořádal konferenci o přeshraniční družbě s Německem. Jde to prý skvěle, jen o výuku češtiny v Německu není zájem
Foto: red
Popisek: Výroční konference přeshraničního Programu spolupráce Česká republika- Sasko Cíl3/Ziel3

Program se zabývá podporou projektů na zlepšení životního prostředí i života obyvatel na obou stranách hranice v celém pásu od Ašského výběžku až po Krkonoše na rozhraní Libereckého a Hradeckého kraje. „Financování programů jde z evropských peněz a je vyvážené zhruba půl na půl mezi nás a německou stranu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz senátor Vosecký. „Za dobu fungování projektů do nich natekla v rámci dotací asi půlmiliarda korun,“ dodal Vosecký s tím, že správcem dotací je německá strana. Konkrétně Saská rozvojová banka, která také provádí supervizi vynaložených nákladů. A to i na české straně.

Vázne výuka češtiny na německých školách

S odpovědí na otázku, čeho si za ty roky fungování přeshraniční spolupráce cení nejvíce, Vosecký příliš neváhá: „Nejvíce si vážím spolupráce mezi jednotlivými lidmi. Konkrétně mezi hasiči. Dnes spolu cvičí Sasové i Češi a společně se připravují na zásah a pomoc v případě potřeby i na druhé straně hranice,“ dodal senátor, přezdívaný – jak redakce zjistila – mezi místními hasiči „Táta hasičů“.

„Jen to zavádění češtiny do výuky v německých školách jde pomalu,“ posteskl si Vosecký, a upozornil tak na jeden dlouhodobý dluh v rámci společných projektů. To konečně redakci potvrdili i sami zástupci německé strany. „Ze strany státních škol není v Německu o podporu výuky češtiny zájem,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Christoph Wieneser, odpovědný za německou část projektu. O to více tak vyniká snaha Čechů učit němčinu v rámci kurzů a přípravek často i děti v předškolním věku, jako například v mateřské a základní škole v Okrouhlé. Problémy při společné komunikaci, třeba v případě hasičských akcí, potvrdila i starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.

Nechceme uzavření hranice a konec projektů

Na konferenci vstoupil také liberecký krajský hejtman za politické hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Martin Půta. V souvislosti se současnou kritickou bezpečnostní situací v Evropě upozornil, že uvádění myšlenky přeshraniční spolupráce v praxi dnes není v Evropě vůbec jednoduché. Aniž někoho jmenoval, varoval před lidmi a politickými subjekty, kteří chtějí podle něj uzavřít hranice státu a střežit je. „Domnívám se ale, že naštěstí většina lidí se nechce vrátit zpět v čase do doby, kdy byl na hranicích natažený ostnatý drát a byla hlídána policisty,“ dodal Půta v narážce na podporu prezidenta republiky Miloše Zemana myšlence ostrahy hranice v případě pokračující migrace muslimů do Evropy.

Portfolio projektů v programu spolupráce Cíl3/Ziel3 Programu spolupráce Česká republika – Sasko je přitom neobyčejně široké. Najdeme zde jak výstavbu velkého parkoviště u Panské skály, známé mimo jiné z pohádky Pyšná princezna (která je mimochodem vůbec historicky prvním společným projektem v rámci tohoto programu), přes ekologické projekty pro děti a budování moderních školských zařízení a vybavení. Velký význam je také kladen na krizový management v případě ekologických a přírodních katastrof nebo jiných rizikových situací a podporu fungování dobrovolných hasičů, kteří mají v regionu dlouhou tradici fungování.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Blahuš

ministr financí

Pochybuji, že budete upřímný, ale zkusím to. Fakt myslíte, žě je Stanjura dobrý ministr financí? Nebyl byste vy 1000x lepší? Narozdíl od něj se ve financích vyznáte. Stanjura sestavuje nesmyslné rozpoty a predikce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

21:45 Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

MONITORING SÍTÍ Senátorka Miroslava Němcová na sociální síti uvedla, že naši obrannou dohodu se Spoj…