Senátoři projednají petici za odchod prezidenta Zemana
18.03.2015 10:24 | Zprávy
Senátoři projednají petici, která je žádá, aby se zabývali kroky prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud. Organizátoři shromáždili více než 11.100 podpisů, podpisové archy i s návrhem možné ústavní žaloby dnes předali místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) a předsedovi petičního výboru Jaromíru Jermářovi (ČSSD). Petici posoudí výbor patrně v dubnu, později případně i plénum. Výsledek nechtěli oba politici předjímat.
Podání ústavní žaloby patrně velkou šanci nemá. Podle nynější úpravy by tento krok musely schválit Senát i Sněmovna. V obou komorách by se musela navíc najít ústavní většina.
Zeman svými výroky k sankcím proti putinovskému režimu v Rusku v souvislosti s krizí na Ukrajině zadal podle petentů důvodné podezření, že jedná spíše v zájmu nepřítele než v zájmu Česka a jeho spojenců. Zemana podezírají z vlastizrady.
Autor petice Michal Majzner dnes před novináři hovořil zejména o návrhu ústavní žaloby. Opírá se podle něho o tři důvody. Zeman podle Majznera soustavně šíří ruskou propagandu, která navíc jeho vyjádření opakovaně cituje. Prezident také údajně nerespektuje ústavní hodnotový systém ohledně ochrany lidských práv. Majzner v tomto ohledu poukazuje na jeho výroky při cestě do Číny. Zeman navíc útočí na ústavní pořádek v Česku, uvedl autor petice.
Senát bude podle Sobotky postupovat podle jednacího řádu. "Nebudu komentovat obsah petice, s detaily nejsem seznámen," řekl novinářům. Výbor podle Jermáře prověří náležitosti, petici projedná a případně předá i plénu. Rozhodnutí ale předjímat nechtěl.
Podle webových stránek iniciativy se k petici dosud připojili třeba studentský vůdce z listopadu 1989 a politik Martin Mejstřík, místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský a bývalý spolumajitel a zakladatel portálu Centrum.cz Ondřej Tomek.
Michal Majzner se mimo jiné podílel loni na organizaci takzvaného Pražského Majdanu na Staroměstském náměstí či na organizaci prosincové demonstrace ke Dni lidských práv.
Někteří senátoři podle Sobotkových informací žádají, aby Zeman přišel vysvětlit do horní komory své výroky. "Myslím si, že ta věta o vyhladovění Senátu mnoho senátorů velmi podráždila," řekl. Za touto iniciativou prý stojí kluby lidovců a Starostů, je teprve v počátcích.
Prezident při nedávné návštěvě Krnova na dotaz týkající se údajné zbytečnosti Senátu řekl, že horní komoru lze "vyhladovět". Senát neprojednává návrh státního rozpočtu, proto by bylo podle Zemana možné dát do kolonky jeho výdajů nulu. "Pak by se v Senátu nesvítilo, netopilo, což je zejména v zimě trochu nepříjemné, senátor by byla čestná funkce, protože by nepobíral plat, Senát by nebyla nejdražší cestovní kancelář v České republice a ukázalo by se, že Senát nikdo nepotřebuje. Chcete-li návod, jak zrušit Senát, tady ho máte," řekl prezident podle Parlamentních listů.cz.
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
V začátku odpovědi jste uvedl: " Asi jediný způsob, jak pomoci stavět cenově dostupné bydlení, je významně je dotovat ze státních prostředků." Nemyslíte, že města, obce, bezhlavě a bez nějakých výhledů do budoucnosti rozprodaly z politických důvodů (aby se tehdejší konšelé zalíbili) mnohdy pod cenou...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.