Senátoři v čele s Čunkem se chystají za Nagyovou

19. 7. 2013 9:23

Senátní výbor pro lidská práva se zabývá postupem policistů při zadržení bývalé šéfky premiérova sekretariátu Jany Nagyové. Dopis jim poslala její dcera Nikola a tvrdí v něm, že policisté Nagyovou ponižovali a upírali jí spánek i hygienu. Deník Právo píše, že senátor Čunek chce proto Nagyovou ve vazbě navštívit.

Senátoři v čele s Čunkem se chystají za Nagyovou
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Zadržená Jana Nagyová putuje do vazební věznice

Nikola Nagyová v dopisu, který ve středu zveřejnily ParlamentníListy.cz jako první, senátnímu výboru pro lidská práva napsala, že s matkou prý jednali skoro jako s vrahem. Odpírali jí spánek, nové šatstvo i hygienu. Šéf výboru Jiří Čunek se prý proto obrátil na olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a požádal ho o možnost navštívit Janu Nagyovou ve vazbě. „Čekáme na odpověď, chceme prověřit, zda jsou pravdivé věci, o kterých se v dopise píše,“ řekl Čunek Právu.

Podle něj stížnost nemíří na Vězeňskou službu, ale výhradně na policii, neboť se týká doby, kdy Nagyová ještě nebyla ve vazbě, ale v cele předběžného zadržení.

Kdyby se prokázalo, že je pravdou, co se v dopise píše, tak by to podle Čunka bylo velice dramatické. „Protože vše bylo pod dozorem vrchního státního zastupitelství. Tedy ti, kteří mají dbát na dodržování zákona, byli benevolentní k jeho nedodržování,“ prohlásil senátor.

Podle Čunka nebudou senátoři spoléhat na vlastní kontrolu policie. Prý se jim to jeví jako ne zcela dostatečné, protože se vše pohybuje v uzavřeném prostoru policie. Chtějí o tom prý také jednat s policejním ředitelem Martinem Červíčkem.

„Může to být i zajímavý precedens, protože když nebudeme spokojeni a budeme se domnívat, že některé věci jsou skrývány, nebo se nešetří, nebo že se orgány navzájem chrání, pak tento případ může vyvolat i změnu zákona,“ dodal pro Právo Čunek.

Jiří Čunek v Právu hovoří o své obavě, jak se asi jedná s „bezejmennými zadrženými“. „Když si policie dovolí v tak sledovaném případu porušovat základní lidská práva zadržených, z pohledu zákona nevinných lidí, jak se chová k zadrženým, kteří jsou pro společnost bezejmenní?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…